Instytut Pracy i Spraw Socjalnych zakończył udział w internetowym projekcie Fit For Europe Enlargement w ramach programu Leonardo da Vinci, którego celem była identyfikacja kwalifikacji w obszarach edukacyjnych i zawodowych w nowej powiększonej Europie. Projekt realizowany był przez szeroko rozumiane partnerstwo doświadczonych instytucji i firm z 16 krajów europejskich. Komisja Europejska wspierała projekt w ramach programu szkolenia zawodowego LEONARDO DA VINCI. Projekt był zawodowo wspierany przez radę doradczą. Czas trwania projektu to 3 lata. W tym okresie partnerzy stworzyli jedną wielojęzyczną platformę internetową oferującą przegląd systemów edukacyjnych, możliwości nauki i rozwoju kariery w 31 krajach europejskich. Informacje na temat tych krajów dostępne są na platformie w 9 językach. od lutego 2006 roku. Strona internetowa: http://www.bildung-weltweit.deWięcej…
Projekt pt.: European Employment Observatory Network and Mutual Learning Support Services
Termin realizacji: styczeń-grudzień 2005 r.
Badanie to prowadzili pracownicy IPISS: prof. Elżbieta Kryńska, prof. Stanisława Borkowska i prof. Mieczysław Kabaj.
Celem tego projektu było stworzenie sieci krajowych ekspertów ds. rynku pracy. Sieć powinna dostarczać informacji na temat trendów i polityki krajowych rynków pracy. Opracowany został, poprzez wykorzystanie formalnych i nieformalnych źródeł informacji w celu poszerzenia bazy informacyjnej dla tworzenia polityki Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Formą kończącą projekt były raporty.
Projekt sfinansowany przez Komisję Europejską.
Projekt pt.: Labour Market Changes and Welfare Perspectives in Europe (LAW)
Od grudnia 2004 roku Instytut Pracy i Spraw Socjalnych uczestniczy we wspieranym przez Komisję Europejską piątym ramowym programie ICT Labour Market Changes and Welfare Perspectives in Europe (LAW). Celem projektu jest analiza związków pomiędzy zmianami, jakie zachodzą na rynku pracy, a zmianami w systemie zabezpieczenia społecznego i — szerzej — zmianami modelu polityki społecznej. Zadaniem projektu jest identyfikacja nowych modeli i nietypowych form zatrudnienia oraz analiza wpływu społeczeństwa informacyjnego na politykę społeczną. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu.
Projekt pt.: Sytuacja na krajowym rynku pracy
Termin realizacji: styczeń-grudzień 2002 r.
Zespół realizujący: dr Halina Sobocka-Szczapa, dr Lucyna Machol-Zajda, dr Bożena Kołaczek
W sposób syntetyczny przedstawiono zagadnienia wiążące się z problematyką rynku pracy. Stanowiły one przegląd zjawisk najbardziej istotnych z punktu widzenia kształtowania się sytuacji na rynku pracy w Polsce i stanowiły informację o głównych przesłankach wpływających na tą sytuację.
W 2002 roku zostały opracowane następujące raporty:
1. Rynki pracy wielkich miast w Polsce
2. Informacja nt.: programu „Przede wszystkim przedsiębiorczość”
3. Programy: „Pierwsza praca”, „Strategia gospodarcza rządu na lata 2002–2006”
4. Rynek pracy – który sektor własności kreuje bezrobocie w Polsce?
Ponadto został opracowany kompleksowy raport obejmujący zagadnienia: sytuację na rynku pracy, wynagrodzenie, czas pracy, urlopy wypoczynkowe, ochrona dziecka i rodziny (aspekty prawne), stosunki pracy, emerytury, pomoc społeczna.
W realizacji raportu rocznego udział wzięli: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska, prof. dr hab. Zofia Jacukowicz, prof. dr hab. Jerzy Wratny, dr Bożena Kołaczek, dr Lucyna Machol-Zajda, dr Zofia Czepulis-Rutkowska.
Raporty okresowe i raport roczny (w języku angielskim) zostały przekazane do Japońskiego Instytutu Pracy.
Temat realizowany w ramach współpracy międzynarodowej z Japońskim Instytutem Pracy.