25 sierpnia 2023 r. w Warszawie została zawarta umowa na rzecz wspólnej realizacji Zadania pn. „Świat na miarę seniora – sytuacja osób starszych w Polsce” Nr /2023/CBS.ROB między: Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego z siedzibą w Warszawie a Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych z siedzibą w Warszawie.
Celem zadania jest pogłębienie wiedzy naukowej prezentującej sytuację osób starszych w wymiarze społeczno-ekonomicznym, zdrowotnym, rodzinnym, a także dostępności i korzystania z usług społecznych, relacji międzypokoleniowych, włączenia cyfrowego, wartości istotnych dla seniorów z perspektywy ich jakości życia, potrzeb osób w wieku senioralnym, możliwości i stopnia ich zaspokojenia oraz realizowanych przez seniorów działań w kontekście ich przeszłych doświadczeń życiowych i obecnych możliwości. Określone zostaną także strategie życiowe seniorów oraz ich wybory dotyczące stylu życia.
Zadanie pn. „Świat na miarę seniora – sytuacja osób starszych w Polsce” finansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki na podstawie Umowy Nr MEiN/2023/DPI/2077
Projekt „Nowi biedni emeryci”
Numer projektu: NdS/542563/2021/2021. Projekt realizowany w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla społeczeństwa”. Obszar programu: Doskonałość naukowa
Termin realizacji projektu: 01.07.2022 r. – 31.12.2023 r.
Wartość projektu: wynosi 1 519 598,50 PLN.
Celem głównym projektu jest zbadanie sytuacji „nowych biednych emerytów” oraz wypracowanie rekomendacji służących zmniejszeniu skali ich ubóstwa. Określenie „nowi biedni emeryci” odnoszone jest do osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego uzyskują emerytury poniżej progu emerytury minimalnej z uwagi na zbyt niski staż ubezpieczeniowy (20 lat – kobiety, 25 lat – mężczyźni).
TOM 1
NOWI BIEDNI EMERYCI. O osobach uzyskujących świadczenia emerytalne
niższe niż emerytura minimalna.
TOM II
NOWI BIEDNI EMERYCI. O osobach uzyskujących świadczenia emerytalne
niższe niż emerytura minimalna
„Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”
Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, a finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Celem projektu jest przygotowywanie do zaimplementowania modelu wsparcia: „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”. Projektowane prace badawcze i planowana interwencja mają zweryfikować faktyczne potrzeby starszej populacji w czasie pandemii w zakresie możliwości partycypacji społecznej oraz potencjalnego wpływu długotrwałego wykluczenia społecznego na stan zdrowia psychicznego, ryzyko depresji oraz stan zdrowia fizycznego.
W realizacji projektu uczestniczą trzy gminy z województwa mazowieckiego: Przasnysz, Wyszogród i Boguty-Pianki. Wybrane one zostały z uwagi na znaczną populację osób starszych, powyżej 27% udziału osób 60 lat i więcej w ogólnej strukturze wieku i ryzyko pogłębiającego się wykluczenia społecznego tej grupy w czasie pandemii COVID-19.
Publikacje:
Cykl debat upowszechniających wiedzę z zakresu polityki społecznej – „Między nauką a praktyką”
Głównym celem projektu jest organizacja cyklu debat o polityce społecznej służących rozwojowi dyskusji o kluczowych dla Polski problemach rozwojowych w kontekście polityki społecznej oraz transferowi wiedzy między „światem nauki” a polityką (policy makers). Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu 9 debat dotyczących problematyki polityki społecznej, które są kluczowe dla Polski w kontekście obecnie realizowanych programów społecznych, trendów międzynarodowych, a także wyzwań i dylematów, przed jakimi stanie polityka społeczna w Polsce w perspektywie nadchodzących lat.
Portal DPPS powstał w ramach projektu w odpowiedzi na potrzebę upowszechnienia wyników najnowszych badań naukowych, w tym prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) oraz podniesienie poziomu wiedzy o procesach warunkujących prowadzenie polityki społecznej wśród badaczy, studentów oraz przede wszystkim na styku nauki i polityki. Umożliwia on aktywne uczestnictwo w debatach on-line osobom z różnych regionów kraju, pochodzących z różnych środowisk (przedstawiciele władz centralnych, regionalnych, lokalnych, naukowcy, studenci) oraz zadawanie pytań, tym samym przyczyniając się do wymiany wiedzy, poglądów a także dalszych dyskusji dotyczących poruszanych problemów.
Projekt został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka” w ramach modułu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.
Termin realizacji projektu: 01 kwietnia 2020 r. – 31 marca 2022 r. więcej…
Projekt pt.: Underemployment: ekonomiczne i społeczne konsekwencje zjawiska
Termin realizacji: styczeń 2009 r. – styczeń 2012 r.
Kierownik projektu: prof. nadzw. dr hab. Marek Bednarski
Zespół realizujący: prof. nadzw. dr hab. Kazimierz W. Friesk, prof. dr hab. Jacek Sroka, dr Anna Kiersztyn, dr Paweł Poławsk, dr Dariusz Zalewski, mgr Jan Dzierzgowski, mgr Beata Kaczyńska
Cel: wieloaspektowe zbadanie i zweryfikowanie hipotez dotyczących konsekwencji narastającej, według licznych źródeł, skali tego zjawiska, z ekspozycją sytuacji przymusowej z perspektywy pracownika, jaką jest zatrudnienie na czas określony.
Zainteresowanie problematyką underemployment (“niedostateczne zatrudnienie”) ma związek przede wszystkim z przemianami na współczesnym rynku pracy, których przejawem jest m.in. wzrost popularności tzw. alternatywnych czy elastycznych form zatrudnienia. Aktualnym i ważnym (także z praktycznego punktu widzenia) problemem, przed którym stoją badacze rynku pracy, jest ustalenie, czy i w jakich warunkach wzrost udziału osób zatrudnionych na podstawie nietypowych kontraktów wśród ogółu pracujących przekłada się na pogorszenie warunków pracy. Konieczne okazało się przeprowadzenie badań mających na celu identyfikację determinant wpływających na to zagadnienie, szczególnie w warunkach zmieniającej się aktywności ekonomicznej podmiotów gospodarczych. Podsumowanie i efekt publikacyjno-wdrożeniowy wykonanego projektu stanowią dwie przygotowane do druku monografie: praca zbiorowa pt. “Zatrudnienie na czas określony w gospodarce polskiej. Społeczne i ekonomiczne konsekwencje zjawiska” pod redakcją naukową prof. Marka Bednarskiego i prof. Kazimierza W. Frieske oraz unikatowe, autorskie opracowanie prof. Kazimierza W. Frieske pt. Socjologia demaskatorska. 15 listopada 2011 r. odbyła się konferencja naukowa podsumowująca wyniki badań pt.: Underemployment — ekonomiczne i społeczne konsekwencje zjawiska.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt pt.: Kierunki zmian sytuacji ludzi młodych na rynku pracy
Termin realizacji: 2009 r.
Realizacja projektu: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy
Badanie sytuacji młodzieży na rynku pracy – uwarunkowania i tendencje zmian z uwzględnieniem zróżnicowań regionalnych. Rekomendacje dla instytucji rynku pracy w sprawie zwiększania możliwości zawodowych młodzieży.
Projekt pt.: Determinanty i implikacje pracy na własny rachunek w polskiej gospodarce
Termin realizacji: luty 2005 r. — grudzień 2006 r.Wykonawcami tego badania są następujący pracownicy IPISS:
prof. Elżbieta Kryńska, prof. Marek Bednarski, dr Halina Sobocka-Szczapa, mgr Iwona Poliwczak, mgr Łukasz Arendt.Celem projektu była kompleksowa analiza determinant i implikacji pracy na własny rachunek w polskiej gospodarce. Badaniami zostały objęte determinanty o charakterze gospodarczym, prawnym, administracyjnym i indywidualnym oraz implikacje o charakterze makroekonomicznym, mikroekonomicznym i społecznym. Szczególna uwaga została poświęcona analizie związków miedzy poziomem samozatrudnienia a sytuacją na rynku pracy. W ramach projektu dokonano następujących opracowań:
– prawna perspektywa pracy na własny rachunek,
– samozatrudnienie w krajach wysoko rozwiniętych,
– czynniki determinujące pracę na własny rachunek
– wyniki badań światowych,
– przesłanki rozwoju małych firm,
– pracujący na własny rachunek wobec ubezpieczeń społecznych,
– praca na własny rachunek w Polsce – wyniki badań jakościowych,
– kalkulacja świadczeń emerytalnych dla pracowników najemnych i pracujących na własny rachunek. (2005–2006).
Raport z badań został opublikowany w serii „Studia i Monografie” IPiSS pt.: “Praca na własny rachunek — determinanty i implikacje” pod redakcją naukową E. Kryńskiej.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (KBN).
Projekt pt.: Wyrównanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy
Termin realizacji: 2003 r. — 2004 r.Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.Analiza sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz przejawów, form i metod przeciwdziałania dyskryminacji stosowanej wobec tej grupy społecznej. Analizie zostały poddane następujące problemy: klasyfikacja i formy dyskryminacji na rynku pracy, instrumenty ułatwiające osobom niepełnosprawnym znalezienie odpowiedniego dla nich zatrudnienia i wyrównywania ich szans na rynku pracy, formy zwalczania dyskryminacji, sytuacja społeczno-demograficzna osób niepełnosprawnych w Polsce i w krajach UE.
Projekt pt.: Kobiety zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy. Skutki dla życia rodzinnego i zawodowego
Termin Realizacji: 2003 r. — 2005 r.Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.Celem badania była analiza warunków pracy w niepełnym wymiarze i skutków zatrudnienia kobiet w tej formie w przypadku, gdy muszą one łączyć obowiązki pracownicze z funkcjami opiekuńczymi w rodzinie. Opisana została struktura i dynamika zatrudnienia niepełnoetatowego w Polsce oraz wpływ pracy niepełnoetatowej na status zawodowy i życie rodzinne pracowników.
Raport z badań został opublikowany w serii „Studia i Monografie” IPiSS pt.: “Kobiety zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy. Skutki dla życia rodzinnego i zawodowego” po redakcją naukową B. Kolaczek.
Projekt finansowany ze środków Komitetu Badań Naukowych (grant nr 2 HO2EO47 24).
Projekt pt.: Telepraca jako nowoczesna, elastyczna forma zatrudnienia. Szanse i bariery jej zastosowania w Polsce
Termin realizacji: maj 2004 r. — czerwiec 2006 r.
Autor projektu: dr Lucyna Machol-Zajda.
Celem projektu było zbadanie i analiza dotychczasowego rozwoju telepracy w Polsce, identyfikacja czynników oddziałujących pozytywnie i negatywnie na stopień upowszechniania tej formy organizacji pracy oraz sformułowanie rekomendacji dotyczących wdrażania nowych form zatrudnienia wykorzystujących nowe technologie IC. Badanie zostało opracowane poprzez analizę i ocenę doświadczeń krajów bardziej zaawansowanych w zastosowaniu technologii informatycznych w tym w stosowaniu telepracy oraz poprzez badanie empiryczne doświadczeń innowacyjnych zakładów stosujących telepracę w Polsce i zakładów podejmujących próbę zastosowania tej formy zatrudnienia. Projekt zakończyło studium analityczne.
Był to indywidualny projekt badawczy nr H02E 04126 finansowany przez KBN.
Projekt pt.: Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy
Termin realizacji: wrzesień 2003 r. — grudzień 2005 r.
Autor projektu: mgr Iwona Poliwczak.
Celem badania było przeanalizowanie funkcjonowania instytucji, których zadaniem jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz przeciwdziałanie ich dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Sposobem opracowania była analiza literatury przedmiotu oraz danych statystycznych GUS, a także przeprowadzenie badań ankietowych wśród osób niepełnosprawnych, wśród pracodawców oraz w organizacjach i instytucjach niepublicznych, zajmujących się tymi problemami. Formą zakończenia była rozprawa doktorska. Badanie finansowane przez Komitet Badań Naukowych. Jest to grant promotorski.
Projekt pt.: Elastyczność popytu na pracę w Polsce. Analiza i metody stymulacji
Termin realizacji: marzec 2001 r. — czerwiec 2003 r.
Kierownik projektu: : prof. dr hab. Elżbieta Kryńska
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy
Zespół realizujący: dr Halina Sobocka-Szczapa
Cel: Analiza elastyczności popytu na pracę w Polsce uwarunkowanej stosowaniem niestandardowych form zatrudnienia i organizacji pracy.
Podstawowym założeniem projektu było to, iż elastyczność popytu na pracę nie jest celem,
a środkiem do poprawy z jednej strony konkurencyjności podmiotów gospodarczych na rynkach produktów, a z drugiej – sytuacji na rynku pracy. Z punktu widzenia rynku pracy w zwiększeniu elastyczności jego strony popytowej należy upatrywać między innymi środkami na zmniejszenie skali zwolnień z pracy, zaistnienie nowego podziału pracy między aktywnymi zawodowo, stworzenie obszaru przejścia między bezrobociem i zatrudnieniem, zmniejszenie bezrobocia długookresowego oraz ograniczenie szarej sfery rynku pracy.
W 2002 r. przeprowadzono badania w 264 przedsiębiorstwach w Polsce. Przeprowadzono wywiady grupowe z osobami odpowiedzialnymi za realizację polityki kadrowej w firmach, dokonano analizy wyników, sporządzono wstępną wersję siedmiu opracowań zwierających wyniki badań i wnioski z nich płynące. Temat zakończony raportem.
patrz ELASTYCZNE FORMY ZATRUDNIENIA I ORGANIZACJI PRACY A POPYT NA PRACĘ W POLSCE.
Projekt realizowany jako grant indywidualny KBN, obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt pt.: Rynek pracy wobec integracji z Unią Europejską
Termin realizacji: lipiec 1999 r. — kwiecień 2002 r.
Realizatorzy: prof. dr hab. Stanisława Borkowska z zespołem
Rezultaty badań i analiz przeprowadzonych w ramach 7 subprojektów zostały opublikowane w formie raportów w serii wydawniczej IPiSS pt. „Opracowania PCZ”
(11 zeszytów) w roku 2001.
W 2002 r. został opracowany raport syntetyczny, który składa się z czterech części. Część I „Zatrudnienie i bezrobocie w drodze do Unii Europejskiej”, obejmuje zagadnienia: perspektywa integracji europejskiej – kontekst rynku pracy, stanowiący tło dla dalej przedstawionych analiz. Obejmują one polski rynek pracy w okresie przedakcesyjnym i ukazują miejsce Polski wśród krajów kandydujących do UE na tle innych krajów członkowskich. Odrębnej analizie poddano wiejski rynek pracy ze względu na jego specyfikę.
Część II – poświęcona analizie głównych determinant rynku pracy w Polsce w perspektywie integracji z UE, a w szczególności determinant makroekonomicznych, systemu edukacji w powiązaniu z rynkiem pracy, analizie wpływu wynagrodzeń i kosztów pracy na rynek pracy.
W części III – skoncentrowano się na podmiotach rynku pracy i ich współdziałaniu. Uwzględniono gospodarowanie pracą w przedsiębiorstwach, a zwłaszcza inwestowanie w kapitał ludzki, znaczenie dialogu społecznego dla rynku pracy oraz politykę rynku pracy realizowaną przez państwo.
Część IV – poświęcona jest wskazaniu kierunków działań w zakresie zatrudnienia
i ograniczanie bezrobocia, tworzących szanse na ograniczenie kosztów i wzrost korzyści dla rynku pracy, wynikających z integracji z UE.
Raport został opublikowany w serii „Studia i Monografie” IPiSS pt.: “Rynek pracy wobec integracji z UE” – pod redakcją naukową S. Borkowskiej.
Projekt Celowy Zamawiany (PCZ) – finansowany ze środków KBN (obecnie MNiSW) udziałem MPiPS.
Projekt pt.: Praca kobiet w sektorze prywatnym. Szanse i bariery
Termin realizacji: 2000 r. — 2001 r.Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku PracyCelem projektu było określenie sytuacji kobiet na rynku pracy w nowych uwarunkowaniach, związanych z rozwojem sektora prywatnego. Analizie poddano następujące problemy:
– zmiany własnościowe w polskiej gospodarce. Rozwój sektora prywatnego i jego wpływ na rynek pracy,
– przekształcenia własnościowe a aktywność zawodowa kobiet. Zmiany i uwarunkowania,
– sektor prywatny jako środowisko pracy kobiet,
– formy zatrudnienia i warunki pracy kobiet w sektorze prywatnym,
– zarządzanie zasobami pracy w badanych zakładach w kontekście zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn,
– uczestnictwo w szkoleniach zawodowych,
– możliwość godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi,
– problemy pracy kobiet – tendencje europejskie i światowe.
Raport z badań został opublikowany w serii „Studia i Monografie” IPiSS pt.: “Praca kobiet w sektorze prywatnym. Szanse i bariery” po redakcją naukową B. Balcerzak-Paradowskiej.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (KBN).