Projekt „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”
Nr Projektu: POWR.02.08.00–00-0113/21
Projekt realizowany w ramach Działania nr 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych
w lokalnej społeczności w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
2014–2020.
Termin realizacji projektu: 01.10.2021r. – 31.12.2023 r.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Fundację FLEXI MIND z siedzibą w Kuźni Dębskiej, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
z siedzibą w Warszawie
Wartość projektu wynosi 39 873 625,00 PLN, z czego środki pochodzące ze środków europejskich to 33 605 491,15 PLN, co stanowi 84,28% wartości projektu.
Celem głównym projektu jest opracowanie i wdrożenie lokalnych planów deinstytucjonalizacji usług społecznych w dwudziestu jednostkach samorządu terytorialnego wybranych z terenu całego kraju.
Praca60plus: interdyscyplinarny model przedłużenia aktywności zawodowej pracowników w wieku emerytalnym realizowany w obszarze ergonomii, elastyczności i walidacji środowisk pracy.
Termin realizacji: od 01 stycznia 2021 r. do 31 sierpnia 2023 r. Realizacja projektu: Partnerstwo w składzie: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr (lider projektu), Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, University of Applied Labour Studies of the Federal Employment Agency (Hochschule der Bundesagentur fur Arbeit), Employment Service under the Ministry of Social Security and Labour of the Republic of Lithuania.
Celem projektu jest wsparcie pracodawców w utrzymaniu zatrudnienia pracowników w wieku przedemerytalnym i emerytalnym (PiE) przez KOMPLEKSOWY MODEL praca60plus. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.3 Współpraca ponadnarodowa. Cel szczegółowy PO WER: Wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności z zakresu aktywizacji zawodowej, kształcenia przez całe życie i tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.
Rozwiązania na rzecz utrzymania aktywności zawodowej pracowników w wieku przedemerytalnym i emerytalnym
Model praca60plus. Podręcznik wdrożeniowy
- Harmonogram realizacji działań Partnera IPiSS
w projekcie „praca60plus: interdyscyplinarny model przedłużenia aktywności zawodowej pracowników w wieku emerytalnym realizowany w obszarze ergonomii, elastyczności i walidacji środowisk pracy”
Potencjały – Nowe formy kapitału społecznego w gminie miejskiej Przasnysz
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych realizuje projekt w partnerstwie z OSI CompuTrain Sp. z o.o., Gminą Miastem Przasnysz.
Termin realizacji: 01 lutego 2017 r. – 30 czerwca 2023 r.
Zespół realizujący: dr Dariusz Zalewski — kierownik projektu, dr Elżbieta Bojanowska, prof. zw. dr hab. Stanisława Golinowska, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Frieske, dr Kinga Pawłowska, dr Krzysztof Podwójcic, mgr Mateusz Trochymiak.
Cel: Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i włączenie do polityki innowacyjnego modelu interwencji ukierunkowanej na ograniczenie dynamiki wielowymiarowo rozumianego ubóstwa i wykluczenia społecznego przez zmianę schematów poznawczych odbiorców, zgodnie z założeniami i z wykorzystaniem technik ekonomii behawioralnej.
Projektowany model ma na celu zahamowanie tych procesów przez zmianę modeli mentalnych osób narażonych na oddziaływanie procesów marginalizacji społecznej – dotyczy to przede wszystkich rodzin, w których procesy te obejmują dwie lub trzy generacje. Główny rezultat projektu to poprawa skuteczności działań w zakresie wyrównywania szans życiowych dzieci i młodzieży na obszarach o uśpionym kapitale społecznym w oparciu o opracowany innowacyjny model zmiany schematów poznawczych i zmniejszenia psychologicznych i społecznych kosztów związanych z dziedziczeniem ubóstwa. W założeniach model obejmuje oddziaływanie bezpośrednie w rodzinach problemowych ukierunkowane na dzieci i młodzież (przy pomocy asystenta rodziny), oraz wykorzystanie technik pracy w grupach i aktywizację środowiskową. Ważnym elementem modelu jest też tzw. ‘blended learning’ łączący tradycyjne i cyfrowe techniki nauczania (z wykorzystaniem społecznościowej platformy elearningowej).
Źródło finansowania: POWR Działanie 4.1 Innowacje społeczne.
Międzynarodowy projekt Free Movement of Workers and Social Security Coordination (MoveS)
Prof. Gertruda Uścińska od wielu lat jest europejskim ekspertem zajmującym się zagadnieniami swobody przepływu osób oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jest jednym z członków Europejskiej Sieci Niezależnych Ekspertów z zakresu Swobody Przepływu Pracowników oraz Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego (Free Movement of Workers and Social Security Coordination). Celem działalności tej sieci jest zapewnienie wysokiej jakości ekspertyz i analiz prawnych z zakresu swobody przepływu pracowników oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Cele projektu realizowane są przez tworzenie raportów tematycznych oraz bieżące wsparcie analityczne Komisji Europejskiej i państw członkowskich, a także przez wymianę informacji i tworzenie sieci między zainteresowanymi stronami.
Jedną z form realizacji celów projektu jest coroczne organizowanie konferencji krajowych poświęconych zagadnieniom swobody przepływu pracowników i koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W Polsce organizacją corocznych konferencji od strony merytorycznej zajmuje się ekspert krajowy prof. Gertruda Uścińska, a od strony organizacyjnej – Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Konferencja ma na celu m.in. podniesienie świadomości partnerów społecznych, prawników, sędziów, organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców oraz innych osób w omawianych obszarach.
W konferencjach biorą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, polscy przedstawiciele władzy właściwej i instytucji właściwych oraz polscy i unijni eksperci, którzy zajmują się podaną wyżej tematyką, środowisko naukowe, sędziowie, pracodawcy, związki zawodowe, przedstawiciele administracji publicznej, przedstawicieli instytucji gwarantujących ochronę osobom korzystającym z prawa do przemieszczania się w Unii Europejskiej i inne zainteresowane osoby.
Podczas konferencji dyskutowane są problemy i przeszkody, które powstają na obecnym etapie stosowania regulacji dotyczących swobody przemieszczania się obywateli UE oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych realizuje projekt pn. „Nowy model współpracy instytucji zatrudnienia socjalnego” – w partnerstwie z Sylpo System sp. z o. o. z Lublina (lider projektu), Janowskim Stowarzyszeniem Niesienia Pomocy „Humanus” i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie.
Projekt jest realizowany w ramach Osi priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Budowa i wdrażanie innowacyjnych narzędzi ograniczających zjawisko pracy nierejestrowanej w instytucjach współodpowiedzialnych za minimalizację zjawiska „szarej strefy” na rynku pracy projekt realizowany przez konsorcjum: CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa — lider projektu, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, The Institute of Public Finance (Chorwacja), Krajowa Administracja Skarbowa, Maguire Policy Research Ltd. (Wielka Brytania), Ochotnicze Hufce Pracy – Komenda Główna, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej,Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach,Wojewódzki urząd Pracy w Olsztynie.
Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy o konsekwencjach pracy nierejestrowanej w perspektywie życia, w tym wzrost świadomości pracowników i pracodawców oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa podjęcia pracy w szarej strefie dzięki stworzeniu sieci współpracy z instytucjami polskimi i zagranicznymi, przy użyciu innowacyjnych rozwiązań.
Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.3 Współpraca ponad narodowa.
Narzędzie agregowania i monitorowania danych w obszarze włączenia społecznego projekt realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Pomocy i Integracji Społecznej we współpracy z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych. Celem projektu jest opracowanie nowego narzędzia, na podstawie już istniejącej i wypracowanej w ramach PO KL 2007–2013 Oceny Zasobów Pomocy Społecznej (OZPS), pozwalającego na wzmocnienie procesów planowania, monitorowania i ewaluacji polityki na rzecz włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa na poziomie kraju, regionów oraz samorządów lokalnych.
Termin realizacji projektu: styczeń 2018-czerwiec 2019.
Realizatorzy: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Kierowanie zespołem realizującym: Anna Kuczyńska (MRPiPS), kierownik projektu, dr Agnieszka Sowa-Kofta (IPiSS).
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 (POWR.02.05.00–00-0111/16).
Projekt pn.: Krajowa Sieć Reintegracji – wzmocnienie instytucji zatrudnienia socjalnego w działaniach polityki społecznej wobec wykluczenia społecznego, w ramach Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Oś priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji POWER. Celem projektu jest wprowadzenie w obszarze reintegracji społecznej i zawodowej nowego profilu usług reintegracyjnych opartych na wielosektorowym współdziałaniu różnych instytucji, podmiotów i organizacji pozarządowych zmierzających do rozszerzenia zakresu tematycznego zajęć w centrach i klubach integracji społecznej, obejmujących także obszar edukacji, kultury, profilaktyki zdrowotnej oraz sportu i rekreacji. Realizacja projektu będzie odbywała się w ścisłej współpracy z wybranymi Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej, podmiotami zatrudnienia socjalnego i ich reprezentacjami, organizacjami pozarządowymi, a także instytucjami pomocy społecznej oraz rynku pracy. Realizatorzy: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Termin realizacji projektu: 2018–2019. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 (POWR.02.05.00–00–0111/16).
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON realizują projekt nt.: „Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych – nowe standardy kształcenia i opieki” (II Oś priorytetowa — Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
The SPRINT Project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 649565
SOCIAL PROTECTION Innovative Investment in Long-Term Care (SPRINT) to trzyletni projekt badawczy mający na celu wyjaśnienie, w jaki sposób idea inwestycji społecznych może być użyteczna w opiece długoterminowej (long-term care). Prowadzone przez zespół badaczy z siedmiu krajów Unii Europejskiej analizy mają na celu zdefiniowanie “społecznego” charakteru i wpływu programów opieki długoterminowej oraz zaproponowanie zestawu narzędzi, wytycznych i zaleceń politycznych, które pomogą w efektywnym wdrożeniu koncepcji inwestycji społecznych w opiekę długoterminową.
Termin realizacji: 2016–2018
Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej rozpowszechnianie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+
Termin realizacji: styczeń 2017 r. – sierpień 2019 r.
Partnerstwo w składzie: DORADCA Consultants Ltd. Sp. z o.o. (lider), Instytut Technologii Eksploatacji — Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz PBS Sp. z o.o. realizują projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej rozpowszechnianie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+”
Potencjały – Nowe formy kapitału społecznego w gminie Opatów
Termin realizacji: 01 lutego 2017 r. – sierpień 2019 r.
Zespół realizujący: dr Paweł Poławski — kierownik projektu, prof. nadzw. dr hab. Bożena Balcerzak-Paradowska, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Frieske, dr Krzysztof Podwójcic,
dr Kinga Pawłowska, mgr Joanna Mirosław, Piotr Starzyński.
Cel: Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i włączenie do polityki innowacyjnego modelu interwencji ukierunkowanej na ograniczenie dynamiki wielowymiarowo rozumianego ubóstwa i wykluczenia społecznego przez zmianę schematów poznawczych odbiorców, zgodnie z założeniami i z wykorzystaniem technik ekonomii behawioralnej. Projektowany model ma na celu zahamowanie tych procesów przez zmianę modeli mentalnych osób narażonych na oddziaływanie procesów marginalizacji społecznej – dotyczy to przede wszystkich rodzin, w których procesy te obejmują dwie lub trzy generacje. Główny rezultat projektu to poprawa skuteczności działań w zakresie wyrównywania szans życiowych dzieci i młodzieży na obszarach o uśpionym kapitale społecznym w oparciu o opracowany innowacyjny model zmiany schematów poznawczych i zmniejszenia psychologicznych i społecznych kosztów związanych z dziedziczeniem ubóstwa. W założeniach model obejmuje oddziaływanie bezpośrednie w rodzinach problemowych ukierunkowane na dzieci i młodzież (przy pomocy asystenta rodziny), oraz wykorzystanie technik pracy w grupach i aktywizację środowiskową. Ważnym elementem modelu jest też tzw. ‘blended learning’ łączący tradycyjne i cyfrowe techniki nauczania (z wykorzystaniem społecznościowej platformy elearningowej).
Źródło finansowania: POWR Działanie 4.1 Innowacje społeczne
Projekt pt.: Przedsiębiorczość kobiet w Polsce
Kierownik projektu: prof. nadzw. dr hab. Bożenna Balcerzak-Paradowska
Termin realizacji: październik 2010 r. – listopad 2011 r.
Zespół realizujący: prof. nadzw. dr hab. Marek Bednarski, dr Dorota Głogosz, dr Anna Ruzik-Sierdzińska, mgr Joanna Mirosław + ekspert zewnętrzny
Cel: opracowanie rekomendacji dotyczącej form wsparcia i rozwiązań systemowych, które pozwoliłyby na:
– zwiększenie aktywności zawodowej kobiet poprzez pracę na własny rachunek
– minimalizację barier rozwoju przedsiębiorczości kobiet.
Projekt zakończony i podsumowany Raportem i publikacją nt.: Przedsiębiorczość kobiet w Polsce wydaną przez PARP oraz konferencją i seminarium zorganizowanymi przez PARP.
Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Projekt pt.: Analiza procesów zachodzących na polskim rynku pracy i w obszarze integracji społecznej w kontekście prowadzonej polityki gospodarczej
Termin realizacji: 2009 r. — 2014 r.
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych jest partnerem Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy realizacji projektu “Analiza procesów zachodzących na polskim rynku pracy i w obszarze integracji społecznej w kontekście prowadzonej polityki gospodarczej”. Celem nadrzędnym projektu jest wsparcie instytucji rynku pracy poprzez dostarczenie i rozwój systemu analizowania, monitorowania i prognozowania sytuacji na rynku pracy w kontekście prowadzonej polityki społeczno-gospodarczej oraz badania efektywności usług świadczonych przez instytucje rynku pracy. Celem operacyjnym projektu będzie wypracowanie założeń i rekomendacji oraz modelowych rozwiązań o charakterze systemowym w tym zakresie.
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w ramach Projektu realizuje zadanie 2. “Opracowanie zintegrowanego systemu prognostyczno-informacyjnego umożliwiającego prognozowanie zatrudnienia”. W jego ramach zostaną wykonane m.in. pilotażowa prognoza zatrudnienia w wybranym województwie, raport z pilotażowej prognozy, raporty końcowe zawierające prognozy popytu na pracę dotyczących zagadnień cząstkowych oraz trzy prognozy popytu na prace w ujęciu globalnym oraz portal Internetowy prognozowaniezatrudnienia.pl zawierającym globalne prognozy popytu na pracę z ogólnym dostępem on-line.
PUBLIKACJE
-
- Kwiatkowski E., Suchecki B. (red.) (2013), Prognoza zatrudnienia w Polsce według grup zawodów do 2020 roku, Raport VI, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa;
-
- Kwiatkowski E., Suchecki B. (red.) (2014), Wyniki prognozy zatrudnienia w kraju według grup zawodów i obszarów statystycznych NUTS II do 2020 roku, Raport VII, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa;
-
- Kwiatkowski E., Suchecki B. (red.) (2014), Prognoza zatrudnienia według grup zawodów i sektorów w Polsce do 2020 roku, Raport VIII, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa;
-
- Kwiatkowski E., Suchecki B. (red.) (2014), Prognozy zatrudnienia w Polsce do 2020 roku. Syntetyczne wyniki i wnioski, Raport IX, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa;
-
- Prognozowanie zatrudnienia, Polityka Społeczna, Numer tematyczny 1, Warszawa 2014
Projekt pt.: Identyfikacja potrzeb i oczekiwań młodzieży na rynku pracy
Termin Realizacji: 17 marca — 31 maja 2010 r.
Realizatorzy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w konsorcjum z IBC GROUP Central Europe Holding S.A.
Projekt „Identyfikacja potrzeb i oczekiwań młodzieży na rynku pracy”, moduł III: „Diagnoza potrzeb i oczekiwań pracodawców realizowany na zlecenie Ochotniczych Hufców. Finansowany w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt pt.: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu
Termin realizacji: 1 czerwca 2010 r. do 30 listopada 2011 r.
Realizatorzy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej.
Projekt realizowany ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
Projekt pt.: Możliwość wdrażania flexicurity w Polsce
Termin realizacji: 2008 r. – 2009 r.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy we współpracy z PKPP “Lewiatan”
Ocena i analiza porównawcza sytuacji na krajowych rynkach pracy w Polsce w zakresie wdrażania flexicurity, identyfikacja najlepszych praktyk.
Projekt realizowany ze środków Unii Europejskiej.
Projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach projektu Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Projekt pt.: Badanie potrzeb podlaskiego rynku pracy
Termin realizacji: 2008 r. –2009 r.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.
Badanie zagranicznych migracji zarobkowych w województwie podlaskim. Badanie mobilności przestrzennej, zawodowej i edukacyjnej ludności zamieszkującej obszary wiejskie, wiejsko-miejskie i małe miasta w województwie podlaskim. Działania mające na celu poprawę szans zatrudnienia osób zagrożonych bezrobociem długotrwałym, identyfikacja potrzeb pracodawców w zakresie kwalifikacji; wsparcie działań podejmowanych przez partnerów rynku pracy służących podniesieniu poziomu zatrudnienia w regionie poprzez diagnozę sytuacji na rynku pracy woj. Podlaskiego.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt pt.: Ocena wdrożenia modelu flexicurity w polskiej polityce rynku pracy oraz rekomendacje dalszych działa
Termin realizacji: w realizacji
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.
Stworzenie merytorycznych podstaw wdrożenia modelu flexicurity w polskiej polityce rynku pracy oraz rekomendacji dalszych działań w tym obszarze. Prace eksperckie i badania dotyczące: skutecznej aktywnej polityki rynku pracy, nowoczesnych systemów zabezpieczenia społecznego oraz perspektywy implementacji modelu flexicurity na poziomie przedsiębiorstw.
Projekt pt.: Bezdomność na Mazowszu
Termin realizacji: 1.10.2008 r. do 30.06.2013 r.
Realizacja: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt pt.: Wspieranie zdolności przystosowawczych przedsiębiorstw i pracowników do zmian strukturalnych w gospodarce oraz wykorzystanie technologii informatycznych i innych nowych technologii
Termin realizacji: 2005 r. – 2008 r.
Kierownik projektu: prof. Elżbieta Kryńska.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy
Analiza możliwości przystosowania przedsiębiorstw i pracowników w zakresie wykorzystania technologii informatycznych i innych nowych technologii. Wyniki stanowiły podstawę dla instytucji rynku pracy do podjęcia działań aktywnych form polityki rynku pracy poprzez stworzenie metodologii rozwiązywania problemów rynku pracy i dostosowania systemu szkoleń do potrzeb rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Projekt pt.: Eurodoradca gwarantem świadomego planowania kariery zawodowej
Termin realizacji: 01.08.2006 r. — 30.11.2007 r.
Realizatorzy: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku (lider projektu), Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (partner projektu)
W ramach projektu “Eurodoradca gwarantem świadomego planowania kariery zawodowej” realizowane były Studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego. Beneficjentami projektu było 180 pracowników publicznych służb zatrudnienia i innych instytucji rynku pracy z całej Polski.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (Działanie 1.1.).
Projekt pt.: Regionalny system koordynacji rynku pracy woj. mazowieckiego praca-zatrudnienie-szkolenie
Tremi realizacji: 2006 r. – 2007 r.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy
Diagnoza sytuacji na regionalnym rynku pracy, analiza wyników badań i ich synteza oraz, na jej podstawie, stworzenie merytorycznych podstaw modelu systemu zmniejszania niedopasowań strukturalnych podaży i popytu na pracę. Dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych mieszkańców województwa mazowieckiego oraz treści programowych kształcenia i szkoleń zawodowych do specyficznych wymogów rynku pracy. Projekt miał na celu przygotowanie diagnozy zatrudnienia wg sekcji PKD, jako podstawy do przygotowania ukierunkowanych działań szkoleniowych.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR)”.
Projekt pt.: Analiza lokalnego rynku pracy – diagnoza zasobów
Termin realizacji: 2006 r.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy
Analiza sytuacji na lokalnym rynku pracy, zbieżność przedsięwzięć w zakresie podwyższania umiejętności i kwalifikacji zawodowych z potrzebami regionalnego rynku pracy (oczekiwań pracodawców) oraz planów pracowników w zakresie kształcenia. Opracowanie listy poszukiwanych zawodów oraz opracowanie wytycznych dla systemu edukacji pracownika. Została opracowana metodologia rozwiązywania problemów lokalnego rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
Projekt pt.: Potencjał i perspektywy współpracy agencji zatrudnienia z publicznymi służbami zatrudnienia
Termin realizacji:
Realizacja: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych prowadził prace badawcze w ramach projektu “Potencjał i perspektywy współpracy agencji zatrudnienia z publicznymi służbami zatrudnienia”. Analiza funkcjonowania agencji zatrudnienia (agencji pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej) jako instytucji rynku pracy oraz opracowanie modelu współpracy pomiędzy agencjami zatrudnienia a publicznymi służbami zatrudnienia.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL).
Projekt pt.: Partnerstwo na rzecz rozwoju kompetencji informatycznych w Polsce
Termin realizacji: styczeń 2005 r. – czerwiec 2007 r.
Realizatorzy: Wyższa Szkoła Biznesu (WSB-NLU) w Nowym Sączu (lider Projektu), Polskie Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, Capgemini, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Altkom
Zespół realizujący: prof. dr hab. Elżbieta Kryńska, mgr Łukasz Arendt
Cel: wzrost konkurencyjności firm sektora MŚP w Polsce dzięki wykorzystaniu narzędzi IT; przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczaniu z rynku pracy pracowników w wieku powyżej 40 lat sektora MŚP na skutek ich deficytu wiedzy oraz umiejętności informatycznych i teleinformatycznych.
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych realizował temat Wspieranie zdolności przystosowawczych przedsiębiorstw i pracowników do zmian strukturalnych w gospodarce oraz wykorzystania technologii informatycznych i innych nowych technologii (temat I.1.9.) w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL w projekcie „Partnerstwo na rzecz rozwoju kompetencji informatycznych w Polsce” (ITQUAL). IPiSS, wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu (WSB-NLU) w Nowym Sączu (liderem Projektu), Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, Capgemini, firmą Altkom, podjął działania mające na celu likwidację luk kompetencyjnych w zakresie kwalifikacji informatycznych sektora MŚP (szczególnie grupy wiekowej 40+). W ramach projektu Instytut realizował ogólnopolskie badania dotyczące uwarunkowań rozwoju kompetencji IT wśród pracowników MŚP. Wyniki tych badań będą podstawą do podjęcia działań na rzecz podniesienia kwalifikacji teleinformatycznych sektora MŚP i do przeciwdziałania zjawisku dyskryminacji na rynku pracy.
Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt pt.: Czas na pracę – praca na czas (województwo podkarpackie)
Termin realizacji: styczeń 2005 r. – grudzień 2006 r.
Autor badania: dr Halina Sobocka-Szczapa.
Zebranie informacji i analiza podstawowych wskaźników o sytuacji na regionalnym rynku pracy (województwo podkarpackie). Celem było wyeliminowanie barier w korzystaniu przez sektor MŚP z zatrudnienia tymczasowego osób dyskryminowanych na rynku pracy i ułatwienie integracji lub reintegracji tych osób z rynkiem pracy. Opracowanie metodologii rozwiązywania problemów lokalnego rynku pracy, dostosowanie szkoleń do wymagań kwalifikacyjnych lokalnego rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.
Projekt pt.: Zmiany strukturalne w gospodarce w zakresie technologii informatycznych i innych technologii w województwie warmińsko-mazurskim
Termin realizacji: 2005 r. — 2008 r.
Autor projektu: dr Lucyna Machol-Zajda.
Celem było zbadanie możliwości zwiększenia zdolności wykorzystania nowych technologii przez MŚP poprzez świadczenia telepracy i inwestycji w projekty internetowe. Projekt został opracowany na podstawie badań empirycznych w przedsiębiorstwach w województwie warmińsko-mazurskim, zakończyła go ekspertyza. Badanie finansowane jest w ramach IW EQUAL, jest to projekt EFS.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.
Projekt pt.: Spójność społeczna i gospodarcza — rozwój zasobów ludzkich
Termin realizacji: październik 2004 r. – październik 2005 r.
Badanie prowadziły:
w województwie małopolskim — prof. Elżbieta Kryńska
w województwie podkarpackim — dr Halina Sobocka-Szczapa.
Celem badania było zebranie informacji o podstawowych wskaźnikach rynku pracy w wybranym województwie oraz wskazówki dla szkoleń. Opracowane zostały poprzez analizę danych statystycznych. Badanie zakończył raport.
Projekt realizowany przez Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy w ramach Programu PHARE.
Projekt pt.: Postawy pracodawców wobec zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Termin realizacji: styczeń 2004 r. – marzec 2006 r.
Realizacja: dr Bożena Kołaczek.
Celem projektu jest rozpoznanie postaw pracodawców wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych w kontekście zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem prawa polskiego do standardów unijnych. Sposobem opracowania będzie ogólnopolskie badanie postaw pracodawców, dyskusja fokusowa z pracodawcami, analiza przepisów prawnych, analiza statystyki rynku pracy i wyników dotychczasowych badań. Formą zakończenia badania będą: raport z badań, szkolenie dla 5 grup seminaryjnych, materiały szkoleniowe, informacja dla zainteresowanych na stronie internetowej oraz artykuły.
Źródłem finansowania jest Europejski Fundusz Społeczny (konkurs nr 1 w ramach Działania. Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych) oraz Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004–2006.
Projekt pt.: Human Resources Development – Training and Business Counseling for Person Threatened by Unemployment
Termin realizacji: 2004 r.
Realizacja: Zakład Zatrudnienia i Rynku Pracy.
Analiza potrzeb rynku pracy województw podkarpackiego, lubelskiego i śląskiego. Charakterystyka liczby i struktury bezrobotnych oraz zmiany w okresie od stycznia 2003 r. do końca grudnia 2003 r. Analizy te były podstawą dla władz lokalnych i instytucji rynku pracy do przygotowania i przeprowadzenia działań w ramach aktywnej polityki rynku pracy na rzecz osób bezrobotnych, w tym działalności szkoleniowej dostosowanej do rzeczywistych potrzeb.
Projekt realizowany w ramach Projektu PHARE Project Europe Aid.
Projekt pt.: International Comparative Studies and Course Development on SME’s
Termin realizacji: październik 2003 r. – wrzesień 2006 r.
Realizacja: prof. Marek Bednarski, dr Lucyna Machol-Zajda, dr Łukasz Sienkiewicz.
Celem projektu jest opracowanie wytycznych analizy małych i średnich przedsiębiorstw. Przygotowanie materiałów porównawczych dla poszczególnych krajów oraz ujednoliconych opisów MŚP. Opracowanie będzie oparte na analizie materiałów źródłowych, regulacji źródłowych, regulacji prawnych oraz danych statystycznych, przeprowadzone będą badania jakościowe wybranej grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Zakończeniem projektu będzie raport i materiały dydaktyczne.
Źródłem finansowania jest Unia Europejska, Program Leonardo da Vinci (Umowa nr 2003–3448/001–001-LE2-51 OREF). Koordynatorem programu jest Węgierska Akademia Nauk.sier1