Wydawnictwo Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych powstało w 1962 roku. Publikuje prace z zakresu nauk społecznych, zatrudnienia, zarządzania zasobami ludzkimi, płac, warunków życia, problemów rodziny, organizacji pracy, prawa pracy, zbiorowego prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, ekonomii i finansów, nauk o polityce i administracji, nauk prawnych, nauk socjologicznych, pedagogiki, psychologii.
IPiSS jest wydawcą kilku serii wydawniczych: Studia i Monografie, Raporty, Materiały z Zagranicy, Poradniki, Opracowania Projektów Celowych Zamawianych, Opracowania Projektów Badawczych Zamawianych, Occasional Papers oraz Publikacji Pozaseryjnych.
Wydawnictwo IPiSS na liście wydawnictw MNiSW
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wydawnictwo IPiSS znalazło się w gronie wydawnictw uwzględnionych w wykazie opublikowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Komunikacie z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe.
Zespół Opiniodawczo-Wydawniczy
Skład Zespołu Opiniodawczo-Wydawniczego
- Elżbieta Bojanowska,
- Zbigniew Klimiuk,
- Zdzisław Czajka, (przewodniczący)
- Daria Szatkowska,
- Gertruda Uścińska
- Agnieszka Sowa-Kofta
Udostępnianie i przechowywanie publikacji
Zgodnie z ustawą o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych z dnia 7 listopada 1996 roku IPiSS wysyła egzemplarz każdej drukowanej książki do bibliotek referencyjnych, w tym do Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej.
Egzemplarz wydrukowanych książek jest ponadto przechowywany w Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz w czytelni zakładowej IPiSS.
Wybrane publikacje udostępnione są do pobrania w formacie PDF na stronach projektów realizowanych lub współrealizowanych przez IPiSS.
Autorzy mają prawo zamieszczać swoje prace w wersji udostępnionej przez wydawcę w Internecie (np. w repozytoriach instytucjonalnych lub na własnej stronie internetowej) dopiero po ich opublikowaniu przez IPiSS.
Katalog wydawnictw Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych
WYDANIE JUBILEUSZOWE 1962–2012
Wydany przez GŁÓWNĄ BIBLIOTEKĘ PRACY I ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Opracowanie: Krystyna Cetera, Małgorzata Wójtowicz