Menu
Projekty zakończone w 2016 roku
- Znaczenie i determinanty nierówności ekonomicznych w Polsce w świetle analizy kosztów pracy, poziomu wynagrodzeń oraz publicznych wydatków socjalnych
Termin realizacji: styczeń 2015 r. – grudzień 2016 r.
Zespół realizujący: prof. Wiktor Rutkowski, kierownik projektu
Cel: Podniesienie poziomu wynagrodzeń za pracę należy obecnie do najsilniej artykułowanych oczekiwań społecznych. Celem badań jest próba odpowiedzi na pytanie o adekwatność, uwarunkowania i konsekwencje obecnego poziomu wynagrodzeń w Polsce oraz możliwości przyspieszenia tempa ich wzrostu w przyszłości.
Wyzwaniem dla polityki państwa dobrobytu (państwa opiekuńczego), a więc także dla europejskiego modelu społecznego, są przemiany demograficzne, ekonomiczne i technologiczne. Celem badań jest porównawcza analiza poziomu i struktury wydatków socjalnych w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej. Przedmiotem analizy są również kierunki zmian instytucjonalnych, podejmowanych w związku z wyzwaniami, dla państwa opiekuńczego.
Źródło finansowania: środki na działalność statutową IPiSS. - Elastyczne formy organizacji czasu pracy jako instrument budowania równowagi między pracą i życiem pozazawodowym w Polsce (rozprawa doktorska)
Termin realizacji: styczeń 2009 r. — grudzień 2016 r.
Zespół realizujący: prof. Marek Bednarski, mgr Agnieszka Smoder
Cel: Zbadanie wpływu elastycznych form organizacji czasu pracy na tworzenie równowagi między życiem zawodowymi osobistym w Polsce.
Źródło finansowania: środki na działalność statutową IPiSS. - Praca kobiet na własny rachunek. Szanse — motywy – bariery (rozprawa doktorska)
Termin realizacji: wrzesień 2011 r. – grudzień 2016 r.
Zespół realizujący: prof. Marek Bednarski, mgr Joanna Mirosław
Cel: analiza uwarunkowań przedsiębiorczości kobiet w polskich realiach społeczno-ekonomicznych, to jest rozpoznanie stymulatorów i barier podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek, głównie tych o charakterze ekonomicznym, ale również socjologicznym oraz psychologicznym, z uwzględnieniem kontekstu aksjologicznego zjawiska.
Źródło finansowania: środki na działalność statutową IPiSS.
Projekty zakończone w 2015 roku
- Równość wynagradzania kobiet i mężczyzn: monitorowanie zjawiska i analiza czynników kształtujących w polskiej gospodarce tzw. ‘gender pay gap’
Termin realizacji: styczeń 2015 r. — grudzień 2015 r.
Zespół realizujący: mgr Agnieszka Smoder, mgr Joanna Mirosław
Cel: Celem była identyfikacja czynników wpływających na różnicę wynagrodzeń
kobiet i mężczyzn, dokonana na podstawie analizy krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu, statystyk (m.in. GUS, EUROSTAT, OECD), dokumentówi aktów prawnych.
Źródło finansowania: środki na działalność statutową IPiSS. - Pracowniczo-socjalne aspekty (konsekwencje) wejścia Polski do strefy euro w perspektywie 4 lat
Termin realizacji: styczeń 2015 r. — grudzień 2015 r.
Zespół realizujący: prof. Zbigniew Klimiuk, kierownik projektu
Cel: Skutki na rynku pracy oraz w zakresie wydatków i opieki socjalnej po wejściu Polski do strefy euro.
Źródło finansowania: środki na działalność statutową IPiSS. + wniosek restrukturyzacyjny - Wysokość kosztów pracy a dynamika szarej strefy w Polsce
Termin realizacji: marzec 2015 r. — grudzień 2015 r.
Zespół realizujący: prof. Marek Bednarski, kierownik projektu
Cel: Zbadanie relacji między szarą strefą a zmianami kosztów pracy
Źródło finansowania: środki na działalność statutową IPiSS.
Projekty zakończone w 2013 roku
- Szkolnictwo zawodowe a lokalny rynek pracy w branży mechatronicznej w województwie łódzkim. Diagnoza potrzeb edukacyjnych
Kierownik projektu: prof. dr hab. Urszula Jeruszka
Zespół realizujący: Mieczysław Kabaj, Iwona Kukulak-Dolata, Iwona Poliwczak, Halina Sobocka-Szczapa
Termin realizacji: 11 czerwca 2013 r. – 31 sierpnia 2013 r.
Cel: Opracowanie rekomendacji w ramach projektu „Szkolnictwo zawodowe a lokalny rynek pracy w branży mechatronicznej w województwie łódzkim. Diagnoza potrzeb edukacyjnych”
Źródło finansowania: środki Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. - Ekonomiczne i socjalne konsekwencje płacy minimalnej
Realizator: prof. nadzw. dr hab. Wiktor Rutkowski.
Termin realizacji: listopad 2012 – maj 2013 r.
Cel: Analiza, ocena i propozycje usprawnień polityki płacy minimalnej w Polsce.
Źródło finansowania: Działalność statutowa IPiSS. - Rozwijanie zbioru krajowych standardów kompetencji zawodowych wymaganych przez pracodawców
Kierownik podziałania 1.1 i 1.5: prof. dr hab. Urszula Jeruszka
Termin realizacji: kwiecień 2012 r. — grudzień 2013 r.
Zespół realizujący ze strony IPiSS: mgr Joanna Mirosław, mgr Agnieszka Smoder
Projekt realizowany jest z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez konsorcjum w składzie Doradca Consulting, Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu, WYG International, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Cel: przygotowanie nowych zasobów informacji zawodoznawczych, aby poprawić jakość i skuteczność usług rynku pracy oraz lepiej dostosować ofertę szkoleniową do potrzeb rynku pracy.
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny.
Projekty zakończone w 2012 roku
- Underemployment: ekonomiczne i społeczne konsekwencje zjawiska
Kierownik projektu: prof. Marek Bednarski
Termin realizacji: styczeń 2009 r. – styczeń 2012 r.
Zespół realizujący: prof. Kazimierz W. Frieske, dr Anna Kiersztyn, dr Paweł Poławski, dr Dariusz Zalewski, mgr Jan Dzierzgowski, mgr Beata Kaczyńska
Cel: głównym celem projektu jest analiza społeczno-gospodarczych konsekwencji segmentacji rynku pracy.
Wtórna analiza danych zebranych w pierwszej fali polskiego badania EU – SILC zrealizowanego przez GUS.
Monograficzne studia przypadków obejmujących pracowników zatrudnionych na czas określony w 10 celowo dobranych dużych przedsiębiorstwach zlokalizowanych na dwu różnych rynkach pracy (Olsztyn i Wrocław).
Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego, projekt badawczy własny. - Unowocześnianie metod i form kształcenia zawodowego z punktu widzenia zwiększania zdolności do zatrudnienia i zmniejszania bezrobocia absolwentów szkół zawodowych
Kierownik projektu: prof. Urszula Jeruszka
Termin realizacji: lipiec 2009 r. – czerwiec 2012 r.
Zespół realizujący: prof. Mieczysław Kabaj, mgr Joanna Mirosław
Cel : wskazanie kierunków kształcenia (zawodów), na które w przyszłości wystąpi zapotrzebowanie na rynku pracy.
Ukazanie zbieżności i zróżnicowania uwarunkowań społecznych dostępu do edukacji i do rynku pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz barier aktywności zawodowej młodych ludzi, wynikających głównie z ich niewielkiego doświadczenia zawodowego (praktyki) oraz ograniczonej znajomości problematyki poruszania się na rynku pracy (badanie losów absolwentów).
Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt badawczy własny.
Projekty zakończone w 2010 roku
- Wykluczenie cyfrowe na rynku pracy
Kierownik projektu:
Cel:aAnaliza sytuacji na rynku pracy pod względem braku dostępu do technik teleinformatycznych. Opracowanie strategii przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób długotrwale bezrobotnych i osób 50+. Wdrożenie strategii umożliwi przywrócenie osób wykluczonych na rynek pracy oraz ich reintegrację społeczną (2008–2010).
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekty zakończone w 2009 roku
- Badanie potrzeb podlaskiego rynku pracy
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2008 r. — 2009 r.
Cel: badanie zagranicznych migracji zarobkowych w województwie podlaskim. Badanie mobilności przestrzennej, zawodowej i edukacyjnej ludności zamieszkującej obszary wiejskie, wiejsko-miejskie i małe miasta w województwie podlaskim. Działania mające na celu poprawę szans zatrudnienia osób zagrożonych bezrobociem długotrwałym, identyfikacja potrzeb pracodawców w zakresie kwalifikacji; wsparcie działań podejmowanych przez partnerów rynku pracy służących podniesieniu poziomu zatrudnienia w regionie poprzez diagnozę sytuacji na rynku pracy woj. Podlaskiego.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. - Kierunki zmian sytuacji ludzi młodych na rynku pracy
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2009 r.
Cel: badanie sytuacji młodzieży na rynku pracy – uwarunkowania i tendencje zmian z uwzględnieniem zróżnicowań regionalnych. Rekomendacje dla instytucji rynku pracy w sprawie zwiększania możliwości zawodowych młodzieży.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Ocena wdrożenia modelu flexicurity w polskiej polityce rynku pracy oraz rekomendacje dalszych działa
Kierownik projektu:
Cel: stworzenie merytorycznych podstaw wdrożenia modelu flexicurity w polskiej polityce rynku pracy oraz rekomendacji dalszych działań w tym obszarze. Prace eksperckie i badania dotyczące: skutecznej aktywnej polityki rynku pracy, nowoczesnych systemów zabezpieczenia społecznego oraz perspektywy implementacji modelu flexicurity na poziomie przedsiębiorstw (w realizacji).
Projekt finansowany przez Unię Europejską. - Możliwość wdrażania flexicurity w Polsce
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2008 r. — 2009 r.
Cel: ocena i analiza porównawcza sytuacji na krajowych rynkach pracy w Polsce w zakresie wdrażania flexicurity, identyfikacja najlepszych praktyk.
Projekt realizowany we współpracy z PKPP “Lewiatan” ze środków Unii Europejskiej.
Projekty zakończone w 2008 roku
- Przyczyny pracy nierejestrowanej, jej skala, charakter i skutki społeczne
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2007 r. — 2008 r.
Cel: stworzenie kompleksowej analizy skali, przyczyn, charakteru i skutków społecznych zjawiska pracy nierejestrowanej w Polsce. Przedmiotem analiz była zarówno strona podażowa, jak i popytowa pracy.
W wyniku realizacji projektu sformułowane zostały rekomendacje i propozycje rozwiązań prawno-organizacyjnych służących redukcji pracy nierejestrowanej.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. - Zmiany strukturalne w gospodarce w zakresie technologii informatycznych i innych technologii w woj. warmińsko-mazurskim
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2005 r. — 2008 r.
Cel: analiza możliwości zwiększana zdolności wykorzystania nowych technologii przez MŚP poprzez świadczenie telepracy i inwestycji w projekty internetowe. Badanie potencjału MŚP w zakresie innowacyjności lokalnej. Wyniki stanowiły podstawę dla instytucji rynku pracy do podjęcia działań aktywnych form polityki rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. - Czas na pracę – praca na czas
Kierownik projektu:
Cel: zebranie informacji i analiza podstawowych wskaźników o sytuacji na regionalnym rynku pracy (województwo podkarpackie). Celem było wyeliminowanie barier w korzystaniu przez sektor MŚP z zatrudnienia tymczasowego osób dyskryminowanych na rynku pracy i ułatwienie integracji lub reintegracji tych osób z rynkiem pracy. Opracowanie metodologii rozwiązywania problemów lokalnego rynku pracy, dostosowanie szkoleń do wymagań kwalifikacyjnych lokalnego rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. - Wspieranie zdolność przystosowawczych przedsiębiorstw i pracowników do zmian strukturalnych w gospodarce oraz wykorzystanie technologii informatycznych i innych nowych technologii
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2005 r. — 2008 r.
Cel: analiza możliwości przystosowania przedsiębiorstw i pracowników w zakresie wykorzystania technologii informatycznych i innych nowych technologii. Wyniki stanowiły podstawę dla instytucji rynku pracy do podjęcia działań aktywnych form polityki rynku pracy poprzez stworzenie metodologii rozwiązywania problemów rynku pracy i dostosowania systemu szkoleń do potrzeb rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Projekty zakończone w 2007 roku
- Potencjał i perspektywy współpracy agencji zatrudnienia z publicznymi służbami zatrudnienia
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2006 r. — 2007 r.
Cel: analiza funkcjonowania agencji zatrudnienia (agencji pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej) jako instytucji rynku pracy oraz opracowanie modelu współpracy pomiędzy agencjami zatrudnienia a publicznymi służbami zatrudnienia.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL). - Regionalny system koordynacji rynku pracy woj. mazowieckiego praca-zatrudnienie-szkolenie
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2006 r. — 2007 r.
Cel: diagnoza sytuacji na regionalnym rynku pracy, analiza wyników badań i ich synteza oraz, na jej podstawie, stworzenie merytorycznych podstaw modelu systemu zmniejszania niedopasowań strukturalnych podaży i popytu na pracę. Dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych mieszkańców województwa mazowieckiego oraz treści programowych kształcenia i szkoleń zawodowych do specyficznych wymogów rynku pracy. Projekt miał na celu przygotowanie diagnozy zatrudnienia wg sekcji PKD jako podstawy do przygotowania ukierunkowanych działań szkoleniowych.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
Projekty zakończone w 2006 roku
- Diagnoza regionalnych układów sieciowych rozwijających się w kontekście funkcjonowania Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2005 r. — 2006 r.
Cel: Opis i analiza struktury układów sieciowych wyłaniających się w ramach dialogu społecznego na poziomie regionalnym. Opracowanie wytycznych i rekomendacji.
Projekt realizowany dla Instytutu Spraw Publicznych. - Analiza lokalnego rynku pracy – diagnoza zasobów
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2006 r.
Cel: analiza sytuacji na lokalnym rynku pracy, zbieżność przedsięwzięć w zakresie podwyższania umiejętności i kwalifikacji zawodowych z potrzebami regionalnego rynku pracy (oczekiwań pracodawców) oraz planów pracowników w zakresie kształcenia. Opracowanie listy poszukiwanych zawodów oraz opracowanie wytycznych dla systemu edukacji pracownika. Została opracowana metodologia rozwiązywania problemów lokalnego rynku pracy.
Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). - Wyrównanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2003 r. — 2006 r.
Cel: analiza sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz przejawów, form i metod przeciwdziałania dyskryminacji stosowanej wobec tej grupy społecznej. Analizie zostały poddane następujące problemy: klasyfikacja i formy dyskryminacji na rynku pracy, instrumenty ułatwiające osobom niepełnosprawnym znalezienie odpowiedniego dla nich zatrudnienia i wyrównywania ich szans na rynku pracy, formy zwalczania dyskryminacji, sytuacja społeczno-demograficzna osób niepełnosprawnych w Polsce i w krajach UE.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekty zakończone w 2005 roku
- Spójność społeczna i gospodarcza – rozwój zasobów ludzkich – woj. małopolskie i podkarpackie
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2005 r.
Cel: analiza podstawowych wskaźników na rynku pracy w badanych województwach; wskazówki dla szkoleń. Opracowanie wytycznych do metodologii szkoleń.
Projekt realizowany w ramach Programu PHARE. - European Employment Observatory Network and Mutual Learning Support Services
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2005 r.
Cel: stworzenie sieci krajowych ekspertów ds. rynku pracy, która powinna dostarczać informacji na temat trendów i polityki krajowych rynków pracy jako podstawa do weryfikacji i modyfikacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia (2005).
Projekt realizowany dla Komisji Europejskiej. - Kobiety zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy. Skutki dla życia rodzinnego i zawodowego
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2003 r. — 2005 r.
Cel: analiza warunków pracy w niepełnym wymiarze i skutków zatrudnienia kobiet w tej formie w przypadku, gdy muszą one łączyć obowiązki pracownicze z funkcjami opiekuńczymi w rodzinie. Opisana została struktura i dynamika zatrudnienia niepełnoetatowego w Polsce oraz wpływ pracy niepełnoetatowej na status zawodowy i życie rodzinne pracowników.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (KBN).
Projekty zakończone w 2004 roku
- Human Resources Development – Training and Business Counseling for Person Threatened by Unemployment
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2004 r.
Cel: analiza potrzeb rynku pracy województw podkarpackiego, lubelskiego i śląskiego. Charakterystyka liczby i struktury bezrobotnych oraz zmiany w okresie od stycznia 2003 r. do końca grudnia 2003 r.
Analizy te były podstawą dla władz lokalnych i instytucji rynku pracy do przygotowania i przeprowadzenia działań w ramach aktywnej polityki rynku pracy na rzecz osób bezrobotnych, w tym działalności szkoleniowej dostosowanej do rzeczywistych potrzeb. - Polski rynek pracy – niedopasowania strukturalne
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2004 r.
Cel: określenie obszarów oraz skali niedopasowań struktury kwalifikacyjno-zawodowej podaży pracy i popytu na nią w Polsce. Celowi temu zostały podporządkowane cele szczegółowe, jakimi są: oszacowanie wielkości popytu na pracę niezrealizowanego z powodu braku odpowiednich kandydatów do pracy; identyfikacja barier uniemożliwiających i/lub utrudniających procesy dostosowawcze podaży pracy do popytu na nią.
Osiągnięcie celów badawczych umożliwiło właściwe sformułowanie wniosków dotyczących – w szczególności – zmniejszenia ograniczeń procesów dostosowawczych podaży do popytu na pracę, a tym samym bezrobocia strukturalnego, niezwiązanego z cyklem koniunkturalnym.
Projekt realizowany dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Zarządzanie zasobami czasu pracy. Doświadczenia krajów europejskich
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2004 r.
Cel: analiza i ocena metod skracania czasu pracy oraz elastycznego zarządzania jego potencjałem i ich wpływ na zatrudnienie. Zaprojektowanie badań ankietowych, analiza wyników badań w firmach z udziałem kapitału zagranicznego.
Projekt finansowany przez KBN Ministerstwo Gospodarki i Pracy.
Projekty zakończone w 2003 roku
- Strukturalne niedopasowania podaży i popytu na pracę jako determinanta bezrobocia w Polsce
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2003 r.
Cel: określenie obszarów oraz skali niedopasowań struktury kwalifikacyjno-zawodowej podaży i popytu na pracę w Polsce.
Ekspertyza realizowana dla Narodowego Banku Polskiego. - Uwarunkowania zmian sytuacji na lokalnym rynku pracy powiatu otwockiego do roku 2010
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2003 r.
Cel: analiza sytuacji na lokalnym rynku pracy powiatu otwockiego z uwzględnieniem oceny stanu bieżącego oraz zawodów nadwyżkowych i deficytowych; analiza uwarunkowań regionalnych możliwości wpływu aglomeracji warszawskiej na lokalny rynek pracy.
Projekt realizowany dla Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku. - Uwarunkowania zmian sytuacji na lokalnym rynku pracy m. T. Warszawy
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2003 r.
Ocena stanu bieżącego oraz zawodów nadwyżkowych i deficytowych w oparciu o analizę ekonomiczno-społeczną.
Projekt realizowany dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. - Polski rynek pracy wobec integracji europejskiej
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2003 r.
Cel: analiza głównych determinant sytuacji na polskim rynku, w oparciu o którą oceniono ich wpływ na rynek pracy w okresie przedakcesyjnym. Wskazano na potrzebne kierunki działań umożliwiających harmonizację polskiego rynku pracy z unijnym, w szczególności na uwarunkowania wzrostu zatrudnienia i przekształcenia jego struktury oraz ograniczenie rozmiarów bezrobocia.
W projekcie dokonano analizy problemów w oparciu o następujące zadania:
- Analiza wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań polskiego rynku pracy; określenie niezbędnych kierunków zmian i zebranie doświadczeń innych krajów z zakresu ich wchodzenia do UE.
- Zatrudnienie i bezrobocie w obszarach wiejskich i w rolnictwie.
- Wpływ zarządzania zasobami pracy w skali mikro (w przedsiębiorstwach) na rynek pracy.
- Analiza systemu edukacji z uwzględnieniem potrzeb rynku pracy i kompatybilności ze standardami edukacyjnymi UE; określenie kierunków zmian.
- Analiza systemów płac i kosztów pracy, skutki dla rynku pracy w perspektywie integracji.
- Modele zbiorowych stosunków pracy a zdolność gospodarki do tworzenia miejsc pracy.
- Analiza polityki rynku pracy wobec procesów globalizacji i rozwoju wysokich technologii; opracowanie rekomendacji dla polityki rynku pracy.
- Badania mechanizmów tworzenia i destrukcji miejsc pracy w Polsce
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2001 r. — 2003 r.
Analiza procesów, mechanizmów i czynników ekonomicznych tworzenia i likwidacji miejsc pracy w polskiej gospodarce w okresie transformacji. Analiza przyczyn ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz propozycje ich odwrócenia przez utworzenie do 2010 r. co najmniej 2 mln nowych miejsc pracy, aby zapewnić zatrudnienie ludziom zdolnym do pracy i chcącym pracować.
Projekt realizowany dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Projekty zakończone w 2002 roku
- Sytuacja na krajowym rynku pracy w Polsce
Kierownik projektu:
Kompleksowy raport obejmujący zagadnienia: sytuacja na rynku pracy, wynagrodzenia, czas pracy, urlopy wypoczynkowe. Stosunki pracy, emerytury, pomoc społeczna.
Projekt realizowany dla Japońskiego Instytut Pracy. - Analiza rozwiązań prawnych rynku pracy stwarzających bariery dla zatrudnienia
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2002 r.
cel: wskazanie czynników o charakterze instytucjonalnym, które mogą wpływać niekorzystnie na kształtowanie się równowagi na rynku pracy. Analiza ekonomiczna.
Projekt realizowany dla Narodowego Banku Polskiego. - Praca kobiet w sektorze prywatnym. Szanse i bariery
Kierownik projektu:
Termin realizacji: 2000 r. — 2001 r.
Cel: określenie sytuacji kobiet na rynku pracy w nowych uwarunkowaniach, związanych z rozwojem sektora prywatnego. Analizie poddano następujące problemy:
- zmiany własnościowe w polskiej gospodarce. Rozwój sektora prywatnego i jego wpływ na rynek pracy,
- przekształcenia własnościowe a aktywność zawodowa kobiet. Zmiany i uwarunkowania,
- sektor prywatny jako środowisko pracy kobiet,
- formy zatrudnienia i warunki pracy kobiet w sektorze prywatnym,
- zarządzanie zasobami pracy w badanych zakładach w kontekście zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn,
- uczestnictwo w szkoleniach zawodowych,
- możliwość godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi,
- problemy pracy kobiet – tendencje europejskie i światowe.