Menu
Problematyka badawcza Pionu Polityki Społecznej obejmuje:
- problemy funkcjonowania państwa opiekuńczego w perspektywie porównawczej i krajowej. Do najważniejszych zagadnień w tym obszarze należą analiza zagadnień związanych z priorytetami polityki społecznej, definiowaniem i formułowaniem polityki wobec starych i nowych ryzyk społecznych, realizowanie polityki społecznej wobec różnych grup ludności i w różnych strukturach organizacyjnych: polityki rządowej, samorządowej, działań realizowanych przez sektor organizacji pozarządowych.
- badania ubóstwa i wykluczenia społecznego w Polsce i krajach Unii Europejskiej. W tym obszarze prowadzone badania obejmują analizy zmian ubóstwa w czasie, analizy porównawcze ubóstwa na poziom europejskim i globalnym, jak i opisywanie ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez pryzmat pracy, dostępu do świadczeń społecznych, mieszkania, zdrowia i niepełnosprawności oraz dostęp do podstawowych instytucji publicznych (szkoła, sądownictwo, pomoc społeczna) i ryzyk związanych z dziedziczeniem biedy. Podejmowana jest problematyka zastosowania nowych ujęć metodologicznych. Realizowane projekty mają charakter zarówno naukowy jak i wdrożeniowy.
- analizę funkcjonowania systemu pomocy społecznej oraz jego beneficjentów ze szczególnym uwzględnieniem czynników determinujących skuteczność i efektywność środków udzielanego wsparcia w zakresie przeciwdziałania ubóstwu i marginalizacji społecznej oraz ekonomicznego usamodzielniania się. Podejmowane prace obejmują monitorowanie trendów oraz struktury korzystania z pomocy społecznej, analizę uwarunkowań korzystania z pomocy społecznej pozwalająca na ocenę potrzeb i stymulowanie integracji społecznej oraz analizę instytucjonalną tworzenia się i funkcjonowania nowych form świadczenia usług społecznych.
- szacunki minimalnych dochodów i wydatków gospodarstw domowych: minimum socjalnego, minimum egzystencji, progu interwencji socjalnej oraz wsparcia dochodowego rodzin. W polskiej polityce społecznej parametry związane z pojęciem dochodów minimalnych wyznaczane są w oparciu o tzw. kategorie koszykowe. W ujęciu tym szacowane są normatywne poziomy wydatków wybranych typów modelowych rodzin, wyznaczane na podstawie analizy niezbędnych wydatków i potrzeb w warunkach cenowych danego okresu. Wybrane kategorie wydatków stanowią tzw. normatywne progi ubóstwa wykorzystywane w statystyce GUS oraz politykach publicznych.
- monitorowanie sektora ekonomii społecznej obejmujące przegląd, systematyzację i analizę zasobów informacyjnych dotyczących funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej, w tym w szczególności instytucji zatrudnienia socjalnego. W pracach badawczych uwaga poświęcona jest diagnozie dynamiki i barier realizacji działań podmiotów ekonomii społecznej, w tym w szczególności możliwości realizowania usług społecznych w społecznościach lokalnych, diagnozę potrzeb lokalnych w tym zakresie oraz uwarunkowania lokalnej współpracy. Ważnym wątkiem prowadzonych analiz jest diagnoza znaczenia sektora ekonomii społecznej dla procesów lokalnego rozwoju społecznego i gospodarczego.
- analizy w obszarze polityki rodzinnej nakierowane na identyfikowanie i monitorowanie nowych zjawisk i problemów społecznych z realizacją funkcji rodziny w perspektywie trwania życia. Analizy obejmują diagnozę sytuacji rodzin i ich potrzeb oraz badanie mechanizmów polityki społecznej skierowane na wspieranie rodzin i realizowaniu ich funkcji: opiekuńczych, edukacyjnych, wychowawczych. Podejmowana jest również tematyka warunków życia rodzin wobec nowych problemów związanych ze starzeniem się populacji i zapewnieniem opieki w środowisku domowym. Analizy mają charakter porównawczy, jak i krajowy, obejmując różne kategorie rodzin.
- badanie systemów ubezpieczeń społecznych skupiające się na analizie funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Problemy badawcze uwzględniane w pracach zespołu obejmują kwestie ryzyka niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji, problemy związane z dostępem do zabezpieczenia społecznego pracowników migrantów oraz finansowanie zabezpieczenia społecznego w starzejącej się populacji.
- monitorowanie sytuacji demograficznej z perspektywy wpływu zmian demograficznych na potrzeby populacji i działania realizowane w sferze zabezpieczenia społecznego, usług społecznych i rynku pracy. W toku prac podejmowane są kwestie depopulacji związanej z migracjami ludności i znaczenia dla zrozumienia faktycznego rozmieszczenia mieszkańców Polski, wyzwania dla polityki społecznej związane z procesem podwójnego starzenia się ludności oraz badania zmieniających się uwarunkowań decyzji prokreacyjnych.