Postępowanie konkursowe ma charakter dwuetapowy:
I etap – samoocena na podstawie ankiety, otrzymanie niezbędnej liczby punktów kwalifikuje do II etapu.
II etap — audyt dokonany przez niezależnego audytora, który weryfikuje samoocenę i pogłębia analizę zzl w firmie.
Audyt w połączeniu z wynikami wcześniejszej samooceny stanowi podstawę do sformułowania przez Komitet Oceniający (KO) końcowej oceny firm nim objętych i wyłonienia grona Laureatów oraz nominowania najlepszych z nich do nagrody głównej lub nagród w poszczególnych obszarach zarządzania.
Osoby wykonujące audyt są wyspecjalizowanymi ekspertami w dziedzinach zzl. Audytorzy nie wchodzą w skład KO.
Audytorzy i członkowie KO Konkursu są zobowiązani do podpisania stosownego oświadczenia o zachowaniu w tajemnicy informacji uzyskanych na każdym etapie postępowania konkursowego oraz stwierdzającego brak powiązań z firmą objętą postępowaniem konkursowym.
Kryteria oceny są następujące:
- Obszar wyników: efektywność pracy oraz satysfakcja klienta (pracowników)
- Obszar funkcjonowania systemu zarządzania zasobami ludzkimi: strategia, organizacja, procesy, techniki zzl.
Spośród grona firm, w których przeprowadzono audyt Komitet Oceniający nominuje grupę Laureatów Konkursu. Laureaci Konkursu otrzymują Dyplom Laureata. Z grona Laureatów zostaje wyłoniona grupa firm nagradzanych. Firma nagrodzona otrzymuje: dyplom, statuetkę (złotą, szafirową lub bursztynową), prawo posługiwania się znakiem i hasłem nagrody LZZL z uwzględnieniem informacji o roku jej przyznania. KO może spośród pozostałych Laureatów Konkursu ustalić firmy wyróżnione. W Konkursie mogą zostać przyznane nagrody rzeczowe. Spełniają one funkcje nagród dodatkowych.
Zwycięzcy Konkursu będą prezentowani na łamach czasopisma wydawanego przez IPiSS pt. “Zarządzanie Zasobami Ludzkimi”. Po każdej edycji Konkursu opublikowany zostanie również raport z badań przeprowadzonych wśród firm biorących udział w Konkursie.
Konkurs LZZL kończy Gala, podczas której wręczone zostają nagrody.