W związku z realizacją międzynarodowego projektu Free Movement of Workers and Social Security Coordination (MoveS), finansowanego przez Komisję Europejską oraz koordynowanego przez Eftheia i Deloitte, 27 lutego 2020 r. (czwartek) w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, ul. Limanowskiego 23 odbyła się międzynarodowa konferencja pt. Delegowanie pracowników – rozporządzenie nr 883/2004, dyrektywa 2018/957 oraz dyrektywa 2014/67/UE. Orzecznictwo sądów polskich w zakresie swobody przepływu pracowników oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego związana z celami tego projektu.
Konferencja podzielona była na 2 sesje: pierwsza dotyczyła zagadnień związanych z delegowaniem pracowników w kontekście nowych przepisów dotyczących swobody przemieszczania się i koordynacji (wiarygodność dokumentów A1, praca marginalna i marginalizacja w kontekście zatrudnienia i samozatrudnienia, współpraca instytucji właściwych państw UE oraz inne zagadnienia), a druga poświęcona była zagadnieniom związanym z orzecznictwem sądów polskich w zakresie swobody przepływu pracowników i koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego 2010–2019. Konferencja miała na celu m.in. podniesienie świadomości partnerów społecznych, prawników, sędziów, organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców oraz innych osób w omawianych obszarach.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, polscy przedstawiciele władzy właściwej i instytucji właściwych oraz polscy i unijni eksperci, którzy zajmują się podaną wyżej tematyką. W czasie spotkania przedstawiono problemy i przeszkody, które powstają na obecnym etapie stosowania regulacji dotyczących swobody przemieszczania się obywateli UE oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Uczestnikami konferencji byli: eksperci, przedstawiciele środowisk naukowych, sędziwie, przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, administracji publicznej, instytucji gwarantujących ochronę osobom korzystającym z prawa do przemieszczania się w Unii Europejskiej. Językiem konferencji był język polski oraz język angielski.