Menu
- Jaki jest w tym roku koszt przystąpienia do konkursu?
w 2019 r. koszt przystąpienia do konkursu w przypadku zakwalifikowania się firmy do drugiego etapu wynosi 4 000 zł +VAT
- Kiedy wnosi się opłatę za udział w Konkursie?
Po przejściu do drugiego etapu Konkursu kierownik Biura Konkursu przesyła fakturę płatności.
- Do kiedy należy wypełnić ankietę?
zapraszamy do harmonogramu bieżącej edycji, istnieje możliwość uzgodnienia indywidualnego harmonogramu, nieprzekraczającego jednak ostatecznych terminów przewidzianych w Ramowym Harmonogramie bieżącej edycji Konkursu.
- Gdzie znajdę regulamin Konkursu?
Regulamin proszę pobrać w pliku PDF
- Co wyróżnia Konkurs Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi spośród innych tego typu inicjatyw?
- Lider ZZL jest jedynym konkursem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce organizowanym nieprzerwanie od 2000 roku.
- Jego wyjątkowość opiera się także na tym, że jest on wspólną inicjatywą środowisk naukowych i praktyków (szefów działów personalnych firm).
- Co szczególnie istotne, konkurs został opracowany w naszym kraju i jest w pełni dostosowany do polskiej specyfiki.
- Wreszcie kolejnym atutem konkursu jest możliwość skonsultowania strategii ZZL i wymiany poglądów z ekspertami reprezentującymi wiodące ośrodki naukowe w Polsce. W ramach procedury konkursowej odbywa się bowiem audyt prowadzony przez naukowców z wieloletnim doświadczeniem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.
- Kto jest organizatorem Konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi?
- Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu jest Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.
- Instytut realizuje corocznie kilkanaście projektów badawczych i naukowo-badawczych, wydaje liczne publikacje naukowe, organizuje konferencje o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Ponadto jest wydawcą dwóch recenzowanych czasopism naukowych, notowanych na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dwumiesięcznika „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” oraz miesięcznika „Polityka Społeczna”.
- Pieczę i nadzór merytoryczny nad konkursem sprawują prof. dr hab. Stanisława Borkowska oraz prof. dr hab. Aleksy Pocztowski.
- Jaka jest idea i cel Konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi?
- Inicjatywa ta służy podkreśleniu strategicznej roli kapitału ludzkiego w organizacji oraz docenieniu szczególnych wysiłków uczestników konkursu podejmowanych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.
- Do głównych celów przyświecających Konkursowi należą:
- propagowanie wiedzy o nowoczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, jego znaczeniu dla rozwoju firmy i wyników jej działalności,
- identyfikacja skutecznych rozwiązań w tym obszarze i upowszechnianie oraz nagradzanie tzw. dobrych praktyk,
- tworzenie standardów zarządzania zasobami ludzkimi w warunkach polskiej gospodarki, wspomagających wzrost efektywności firm.
- Kto może wziąć udział w Konkursie?
- Instytut Pracy i Spraw Socjalnych zaprasza do udziału w konkursie wszystkie firmy, bez względu na ich skalę, branżę czy typ własności. Organizacje mogą zaprezentować swoje rozwiązania i osiągnięcia w ramach dwóch kategorii konkursowych: dla dużych przedsiębiorstw oraz dla firm małych i średnich.
- W jaki sposób przebiega procedura konkursowa?
- Konkurs realizowany jest w cyklu rocznym, a jego procedura jest dwuetapowa.
- W pierwszym etapie firmy dokonują samooceny wypełniając ankietę pobieraną ze strony internetowej Konkursu. Kwestionariusz podlega ocenie ekspertów według ustalonego klucza punktowego i stanowi podstawę kwalifikacji danej firmy do drugiego etapu postępowania konkursowego – tj. audytu.
- Celem audytu jest weryfikacja oraz poszerzenie informacji zawartych w ankiecie samooceny. Następuje ona w trakcie spotkania prowadzonego w siedzibie firmy. Audytor, po spotkaniu, przygotowuje raport będący podstawą prac Komitetu Oceniającego. Komitet, po zapoznaniu się z raportami audytorów oraz ankietami samooceny formułuje listę firm rekomendowanych do grona laureatów.
- Ostateczną decyzję o składzie tego grona podejmuje Kapituła Nagrody.
- Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej Gali.
- Jakie obszary zarządzania zasobami ludzkimi podlegają ocenie w Konkursie?
- W Konkursie ujmujemy zarządzanie zasobami ludzkimi kompleksowo. Oznacza to, że staramy się poddać ocenie niemal wszystkie obszary ZZL, w tym stosowane procedury i narzędzia. Nasze analizy obejmują więc praktyki rekrutacji, oceniania, szkoleń i rozwoju pracowników, wynagradzania, warunków i stosunków pracy, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.
- Ponadto ocenie podlega największe przedsięwzięcie w dziedzinie zzl podjęte w danym roku przez firmę uczestniczącą w konkursie.
- Warto podkreślić, że nasi eksperci systematycznie śledzą trendy w światowym zarządzaniu zasobami ludzkimi. W oparciu o sformułowane na tej podstawie wnioski starają się oni kreować pozytywne wzorce uzupełniając ankietę samooceny o nowe pytania dotyczące aktualnych wyzwań stojących przed rodzimym ZZL.
- Czemu służy audyt i jaki jest jego przebieg?
- Celem audytu prowadzonego w ramach konkursu jest weryfikacja danych zawartych w ankiecie samooceny firmy. Audytorzy dokonują jej w trakcie kilkugodzinnego spotkania z osobami zaangażowanymi w wypełnienie kwestionariusza samooceny. Zwykle w takiej rozmowie uczestniczy szef oraz pracownicy działu zarządzania zasobami ludzkimi przedsiębiorstwa — uczestnika konkursu. Audytor zapoznaje się z dokumentacją potwierdzającą oraz poszerzającą informacje zawarte w ankiecie.
- Rozmowa audytoryjna jest okazją do przedyskutowania mocnych i słabych stron ZZL w firmie oraz perspektyw jego rozwoju. Audytor po odbytej rozmowie przygotowuje syntetyczny raport według ustalonego schematu. Znajdują się w nim informacje o ocenie zgodności danych zawartych w ankiecie z rzeczywistością, a w przypadku braku takiej zgodności, informacje precyzujące zakres oraz charakter rozbieżności.
- Do zadań Audytora należy ponadto opracowanie syntetycznej informacji zwrotnej dla ocenianej firmy.
- Czym zajmuje się Rada Konkursu i kto w niej zasiada?
- Rada Konkursu jest organem inicjującym, stanowiącym i nadzorującym Konkursu. Do jej zadań należy opracowanie koncepcji Konkursu oraz nadzór merytoryczny nad jej realizacją w ramach kolejnych jego edycji, a także ich inicjowanie.
- W skład Rady Konkursu wchodzą:
- prof. dr hab. Stanisława Borkowska – prezydent,
- prof. dr hab. Aleksy Pocztowski – przewodniczący KO,
- Izabela Hebda-Czaplicka – z-ca dyrektora ds. ekonomicznych IPiSS,
- dr hab. Jacek Męcina – profesor UW
- Czym zajmuje się Kapituła Nagrody i kto w niej zasiada?
- Kapituła Nagrody jest organem stanowiącym i opiniodawczym Konkursu. Do jej kompetencji należy kształtowanie wizerunku Konkursu, wspieranie merytoryczne działań konkursowych oraz przyznawanie nagród i wyróżnień w kolejnych edycjach Konkursu.
- W skład Kapituły Nagrody wchodzi 9 osób reprezentujących administrację publiczną, organizacje pracodawców (w tym organizacje branżowe) oraz środowiska naukowe. Są to:
- Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Dyrektor Departamentu Kadr Narodowego Banku Polskiego,
- Prezes Polskiej Fundacji Promocji Kadr,
- Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami,
- Prezes Związku Banków Polskich,
- Dyrektor Instytutu Studiów Europejskich,
- Prezes Fundacji Obserwatorium Zarządzania
- Dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
- Obradom Kapituły Nagrody przewodniczy prof. dr hab. Stanisława Borkowska.
- Czym zajmuje się Komitet Oceniający i kto w nim zasiada?
- Komitet Oceniający jest organem doradczym. Zajmuje się przede wszystkim dokonywaniem oceny uczestników Konkursu na każdym z jego etapów, a także powoływaniem i nadzorowaniem prac Zespołu Audytorów.
- Komitet Oceniający liczy 8 osób reprezentujących świat nauki oraz praktyków ZZL. Jego przewodniczącym jest prof. dr hab. Aleksy Pocztowski – Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- W skład Komitetu Oceniającego wchodzą także:
- prof. Bogusława Urbaniak – Kierownik Katedry Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego,
- dr Małgorzata Sidor-Rządkowska – konsultantka i wykładowczyni na studiach MBA,
- Krzysztof Gugała – Prezes IDEA! Management Consulting,
- Anna Kozińska – Przedstawicielka Klubu Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi,
- Izabela Hebda-Czaplicka – z-ca dyrektora ds. ekonomicznych IPiSS
a także - Osoby reprezentujące firmy nagrodzone złotą i szafirową statuetką w poprzedniej edycji Konkursu.
- Kto wchodzi w skład Zespołu Audytorów?
- W gronie audytorów znajdują się reprezentanci wiodących krajowych placówek naukowych działających w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Są to doktorzy oraz profesorowie związani z m.in.: Uniwersytetem Łódzkim oraz Gdańskim, Uniwersytetami Ekonomicznymi w: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Uniwersytetem im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademią im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
- Jakie korzyści dla firmy płyną z uczestnictwa w Konkursie?
- Uczestnictwo w Konkursie pozwala na dokonanie oceny działań firmy przez niezależnych ekspertów. Jest także okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz zaplanowania dalszego rozwoju firmy w tym obszarze. Konkurs stwarza również możliwość porównania własnych działań z doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi przez innych uczestników „Lidera ZZL”. Uczestnicy Konkursu otrzymują syntetyczną informację zwrotną: podsumowanie audytu oraz wizualizację pozycji firmy na tle grona laureatów oraz wszystkich uczestników danej edycji.
- Dzięki przyznawanym nagrodom i certyfikatom firmy uzyskują potwierdzenie swojego profesjonalizmu w zakresie zzl.
- Osiągnięcia Laureatów i uczestników konkursu są popularyzowane na łamach czasopism naukowych i branżowych, w prasie oraz portalach internetowych i newsletterach Patronów Medialnych i Instytucji Współpracujących.
- Dobre praktyki zzl są także upowszechniane poprzez publikacje podsumowujące kolejne edycje konkursu.
- Jakie nagrody są przewidziane dla firm uczestniczących w Konkursie?
- Uczestnicy Konkursu otrzymują statuetki, wyróżnienia, dyplomy i certyfikaty.
- Głównymi Nagrodami w konkursie, przyznawanymi jego Laureatom są:
- Złota Statuetka i tytuł Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dla dużych firm),
- Diamentowa Statuetka i tytuł Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dla jednostek administracji publicznej),
- Szafirowa Statuetka i tytuł Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dla małych i średnich firm),
oraz - Bursztynowe Statuetki za osiągnięcia w poszczególnych obszarach zzl,
i - Wyróżnienia za opracowanie nowatorskich narzędzi w dziedzinie zzl.
- Regulamin konkursu przewiduje także nagrody specjalne:
- Złoty Wawrzyn — dla trzykrotnego zdobywcy złotej statuetki,
- Diamentowy Wawrzyn — dla trzykrotnego zdobywcy diamentowej statuetki
- Szafirowy Wawrzyn – dla trzykrotnego zdobywcy szafirowej statuetki,
- Kryształową Statuetkę — dla trzykrotnego zdobywcy statuetek bursztynowych.
- Firmy niewchodzące w skład grona Laureatów, ale wyróżniające się wysokim poziomem zzl czyli zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu, zostają uhonorowane Certyfikatem „Profesjonalne ZZL”.
- Czy w konkursie przewidziano nagrody dodatkowe?
- Tak, corocznie organizacje reprezentujące grono fundatorów przekazują Laureatom dodatkowo atrakcyjne nagrody rzeczowe związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Najczęściej są to różnorodne szkolenia, możliwość udziału w konferencjach, usługi doradcze, prenumeraty czasopism lub usługi rekrutacyjne.
- Jaki jest przebieg Gali rozdania nagród w Konkursie Lider ZZL?
- Galę, mającą bardzo podniosły charakter, rozpoczyna odczytanie listów patronów oraz przemówienia przedstawicieli instytucji wspierających nasz konkurs. W drugiej części uroczystości wręczane są nagrody i certyfikaty poszczególnym laureatom i uczestnikom konkursu. Każda z docenionych przez Kapitułę firm ma możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć w trakcie krótkiego wystąpienia lub poprzez projekcję filmu dotyczącego rozwiązań w zakresie ZZL.
- Gala zawsze zawiera także akcent merytoryczny. Towarzyszy jej prezentacja i dyskusja o najbardziej aktualnych wyzwaniach stojących przed zarządzaniem zasobami ludzkimi w Polsce.
- Wieczorem, po emocjach związanych z wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom konkursu przychodzi czas na mniej oficjalne rozmowy w kuluarach w trakcie eleganckiego bankietu.
- Czy ta sama firma może corocznie przystępować do kolejnych edycji Konkursu?
- Firmy mogą wielokrotnie uczestniczyć w Konkursie. Jednak zdobywca głównej nagrody – złotej, diamentowej lub szafirowej statuetki nie może brać udziału w kolejnej, najbliższej edycji Lidera ZZL – obowiązuje go roczna karencja.
- W jaki sposób upowszechniane są osiągnięcia uczestników Konkursu?
- Osiągnięcia firm uczestniczących w Konkursie są szeroko popularyzowane. Lista laureatów jest publikowana na stronie internetowej organizatora, wszystkich instytucji współpracujących oraz patronów medialnych, a także w ich newsletterach.
- Ponadto publikowana jest broszura informacyjna skierowana do menedżerów działów personalnych oraz zarządów firm, prezentująca dokonania uczestników konkursu.
- Docenione przez Kapitułę konkursu praktyki w dziedzinie zzl są upowszechniane poprzez studia przypadków i artykuły publikowane na łamach różnych czasopism branżowych, w tym w dwumiesięczniku „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi.
- Każdą edycję Konkursu podsumowuje zbiorcze opracowanie prezentujące najważniejsze inicjatywy w zakresie zzl podejmowanych przez uczestników konkursu.
- Kto patronuje konkursowi?
- Konkurs cieszy się uznaniem najwyższych władz państwowych.
- Honorowym patronatem obejmowali kolejne edycje konkursu: Prezydent RP, Wicepremier, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Gospodarki.
- Od pierwszej edycji Konkurs wspiera Narodowy Bank Polski, obecnie odbywa się to w ramach programu edukacji ekonomicznej NBP.
- W jaki sposób organizator dba o zachowanie poufności danych przetwarzanych w toku postępowania konkursowego?
- Instytut Pracy i Spraw Socjalnych stosuje w tym zakresie standardy wypracowane przez jednostki naukowe. Gwarantujemy pełną poufność danych na wszystkich etapach postępowania konkursowego oraz po jego zakończeniu.
- Audytorzy, członkowie Komitetu Oceniającego oraz pracownicy Biura Konkursu są zobowiązani do podpisania stosownego oświadczenia o zachowaniu w tajemnicy informacji uzyskanych na każdym etapie postępowania konkursowego oraz stwierdzającego brak powiązań z firmą objętą postępowaniem konkursowym.
- Członkowie Komitetu Oceniającego zapoznają się z ankietami samooceny firm oraz raportami audytorów dopiero w chwili rozpoczęcia obrad. Mają do swojej dyspozycji jedynie papierowe wersje tych dokumentów. Żaden z materiałów udostępnionych członkom Komitetu nie może nawet na chwilę opuścić sali obrad.
- Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o Konkursie Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi?
- Bieżące informacje o Konkursie Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi są publikowane na stronie internetowej Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w zakładce Konkurs Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Szczegółowych wyjaśnień udziela też kierownik biura konkursu oraz sekcja kontaktów zewnętrznych IPiSS – telefonicznie lub drogą mailową.