Menu
- Cykl debat upowszechniających wiedzę z zakresu polityki społecznej – „Między nauką a praktyką”
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych rozpoczął nowy projekt pn. Cykl debat upowszechniających wiedzę z zakresu polityki społecznej – „Między nauką a praktyką” współfinansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka” w ramach modułu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.
Termin realizacji projektu: 01.04.2020 r. – 31.03.2022 r.
- Potencjały – Nowe formy kapitału społecznego w gminie miejskiej Przasnysz
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych realizuje projekt w partnerstwie z OSI CompuTrain Sp. z o.o., Gminą Miastem Przasnysz.
Termin realizacji: 01 lutego 2017 r. – 31 maja 2022 r.
Zespół realizujący: dr Dariusz Zalewski — kierownik projektu, dr Elżbieta Bojanowska, prof. zw. dr hab. Stanisława Golinowska, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Frieske, dr Kinga Pawłowska, dr Krzysztof Podwójcic, mgr Mateusz Trochymiak.
Cel: Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i włączenie do polityki innowacyjnego modelu interwencji ukierunkowanej na ograniczenie dynamiki wielowymiarowo rozumianego ubóstwa i wykluczenia społecznego przez zmianę schematów poznawczych odbiorców, zgodnie z założeniami i z wykorzystaniem technik ekonomii behawioralnej. Projektowany model ma na celu zahamowanie tych procesów przez zmianę modeli mentalnych osób narażonych na oddziaływanie procesów marginalizacji społecznej – dotyczy to przede wszystkich rodzin, w których procesy te obejmują dwie lub trzy generacje. Główny rezultat projektu to poprawa skuteczności działań w zakresie wyrównywania szans życiowych dzieci i młodzieży na obszarach o uśpionym kapitale społecznym w oparciu o opracowany innowacyjny model zmiany schematów poznawczych i zmniejszenia psychologicznych i społecznych kosztów związanych z dziedziczeniem ubóstwa. W założeniach model obejmuje oddziaływanie bezpośrednie w rodzinach problemowych ukierunkowane na dzieci i młodzież (przy pomocy asystenta rodziny), oraz wykorzystanie technik pracy w grupach i aktywizację środowiskową. Ważnym elementem modelu jest też tzw. ‘blended learning’ łączący tradycyjne i cyfrowe techniki nauczania (z wykorzystaniem społecznościowej platformy elearningowej). Źródło finansowania: POWR Działanie 4.1 Innowacje społeczne
- Międzynarodowy projekt Free Movement of Workers and Social Security Coordination (MoveS)
Projekt realizowany w ramach Europejskiej Sieci Niezależnych Ekspertów z zakresu Swobody Przepływu Pracowników oraz Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego. Cele projektu realizowane są przez tworzenie raportów tematycznych oraz bieżące wsparcie analityczne Komisji Europejskiej i państw członkowskich, a także przez wymianę informacji i tworzenie sieci między zainteresowanymi stronami. W ramach projektu organizowane coroczne konferencje krajowe.
- Nowy model współpracy instytucji zatrudnienia socjalnego
Projekt realizowany w partnerstwie z Sylpo System sp. z o. o. z Lublina (lider projektu), Janowskim Stowarzyszeniem Niesienia Pomocy „Humanus” i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie.
Zespół realizujący: Zespół IPiSS, kierownicy projektu dr Paweł Poławski oraz dr hab. Agnieszka Sowa-Kofta
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej koncepcji modelu współpracy podmiotów zatrudnienia socjalnego z innymi instytucjami i podmiotami świadczącymi usługi społeczne (KMW). Model ten będzie uwzględnia trzy merytoryczne sfery współpracy: zaspokajanie potrzeb kadrowych realizatorów usług społecznych (podmiotów ES); przygotowanie osób do tworzenia podmiotów ES specjalizujących się w usługach społecznych oraz wykonywanie zleceń w określonych usługach społecznych. Opracowane rozwiązanie ma w przyszłości umożliwić pełniejsze niż dotychczas wykorzystanie doświadczeń, zasobów i potencjału podmiotów zatrudnienia socjalnego.
Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Termin realizacji: 1 czerwca 2018 r. – 31 października 2021 r. więcej…
- Budowa i wdrażanie innowacyjnych narzędzi ograniczających zjawisko pracy nierejestrowanej w instytucjach współodpowiedzialnych za minimalizację zjawiska „szarej strefy” na rynku pracy
Projekt realizowany przez konsorcjum: CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa — lider projektu, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, The Institute of Public Finance (Chorwacja), Krajowa Administracja Skarbowa, Maguire Policy Research Ltd. (Wielka Brytania), Ochotnicze Hufce Pracy – Komenda Główna, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Wojewódzki urząd Pracy w Olsztynie.
Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy o konsekwencjach pracy nierejestrowanej w perspektywie życia, w tym wzrost świadomości pracowników i pracodawców oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa podjęcia pracy w szarej strefie dzięki stworzeniu sieci współpracy z instytucjami polskimi i zagranicznymi, przy użyciu innowacyjnych rozwiązań.
Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa: IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.3 Współpraca ponad narodowa.
Termin realizacji: 1 czerwca 2018 r. – marzec 2021 r.
- Polityka społeczna: nowe koncepcje, wymiar europejski, krajowy, regionalny i lokalny
Termin realizacji: praca ciągła od 2009 r.
Realizacja projektu: prof dr hab. Stanisława Golinowska
Cel: Identyfikacja i krytyczna analiza koncepcji polityki społecznej oraz programów realizowanych na różnych poziomach podejmowania decyzji, w różnych sektorach i adresowanych do różnych grup ludności. Analiza i ocena tych działań wymaga:- Zdobywania i gromadzenia wiedzy w sprawach polityki społecznej realizowanej na różnych szczeblach podejmowania decyzji i w ramach różnych dziedzin (sektorów)
- Stosowania nowoczesnych narzędzi analizy ilościowej i jakościowej
- Oceny trafności skuteczności i efektywności podejmowanych działań.